„Веселите уиндзорки“ е една от най-загадъчните пиеси на Уилям Шекспир. Написана е почти изцяло в проза. Действието й се развива единствено в Англия, в градчето на кралската резиденция Уиндзор.
Шекспир написва тази пиеса за две седмица по указанието на кралица Елизабет, която толкова много харесала образа на Фалстаф в предишната му пиеса „Хенри IV“, че наредила на неговия създател да го види пак на сцената – този път влюбен.
Ето какво казва големият датски литературовед, изследовател на творчеството на Шекспир Георг Брандес: Не без вътрешна съпротива поетът се подчинява на варварското искане на „лъчезарната“ кралица и го изпълнява... Така му се наложило да накърни гениалната фигура на Фалстаф и да унизи могъщия рицар до пошъл стар шут, жаден за пари, вино и жени. И заключава: Нито една от пиесите на Шекспир не се отличава с толкова еснафски дух... Изобщо, най-ценното в нея е здравият аромат на английската земя, с който тя е пропита.
Пълнокръвни, живи образи, интригуващ сюжет с неочаквани обрати, кипящо въображение, пленителен език, бурни изблици на радост и самоирония, язвителен смях – това са „Веселите уиндзорки“ – заедно с тъга, мъдрост, може би дори отчаяние.
В радиопостановката участват: Ирина Тасева, Стефан Гецов, Апостол Карамитев, Таня Масалитинова, Иван Андонов, Славка Славова. Режисьор – Николина Томанова.
17 април, от 16 часа
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg