Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво щеше да направи проф. Минко Балкански, ако беше министър на образованието

БНР Новини
Нина Цанева и проф. Минко Балкански в студиото на "Нашият ден"
Снимка: Емил Николов

Има хора, които никога не биха могли да останат затворени в собствения си свят, независимо от това колко комфорт и благополучие има в него. Такъв човек е проф. Минко Балкански – един от най-известните учени в света в областта на физиката на твърдото тяло, почетен професор на университета „Пиер и Мария Кюри“ в Париж, професор в Сорбоната, гост-професор в Калифорнийския университет, преподавател в Масачузетския технически университет, член на Академията на науките на Индия, единственият българин, който е членувал в Нобеловия комитет, филантроп и благодетел. Чрез специално създадената фондация „Миньо Балкански“ (на името на неговия баща) днес проф. Минко Балкански развива широка благотворителна дейност в родината си – България. В днешното издание на „Нашият ден“ проф. Минко Балкански, който от 70 години живее в Париж,  беше специален гост. Попитахме го за причините отново да посети страната ни. Оказа се, че се поне две. Първата: предстоящият ежегоден конкурс по математика и физика за талантливи български ученици, който ще се проведе за 23-ти път в Софийския университет. Участниците в него ще премерят сили в две различни състезания – по математика на 14 май, а по физика на 15 май, които покриват изучавания материал по съответния предмет от 9 до 12 клас. Наградите за победителите са невероятни – екскурзия до Франция, запознаване с френската система за висше образование, а на най-изявените ще бъде осигурена възможност да продължат образованието си в най-добрите френски университети.
И всичко това – напълно безвъзмездно.
Втората причина за посещението на проф. Минко Балкански е четвъртото поредно издание на конкурса „Млад изобретател“, който дава възможност на младите български таланти, способни да създават нови машини, прибори и устройства; да изобретяват и да творят, да намерят подкрепа и финансиране – отново чрез фондация „Миньо Балкански“ и чрез нейните партньори.  Предложенията на учениците-изобретатели се приемат и оценяват от специално сформирана комисия от учители, университетски преподаватели, инженери и индустриалци. Най-добрите не само че получават награди и отличия, но и пълна финансова подкрепа за всичко необходимо за реализация на изобретението им. Всички български ученици, които се интересуват от тези възможности могат да научат повече за тях от официалния сайт на фондацията.
Какво още ни  разказа проф. Минко Балкански за това защо българските деца са толкова талантливи, както и за многобройните варианти на подкрепа, които той им предоставя, можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40