Изложба "Орнаментирани плъстени килими от Видинско" ще се открие в Етнографския музей.
Плъстените изделия са характерни за бита и културата на номадските народи от най-дълбока древност. Това е и най-старият начин за правене на тъкани, за който не е необходимо оборудване или сложни технологии. Този процес е открит още преди 8000 г. пр.н.е., далеч назад в палеолита.
Българската народна материална култура е съхранила някои традиционни начини за изработване на плъстени изделия, сред които особено място заемат орнаментираните килими.
Видинските орнаментирани плъстени килими са малки по размер, с бял фон и тъмни орнаменти, или тъмен фон и светли орнаменти. В някои редки екземпляри са използвани допълнително и други цветове: червен, розов, оранжев. Върху видинските плъсти присъстват важни символи, които носят основния идеен замисъл на композицията и разкриват същността на предмета. Върху такава плъст, освен инициали, имена и дати, се срещат символични и магически изображения, явно свързани с благопожелания към брачната двойка.
Плъстите са нетъкана материя, произведена от разчепкана овча вълна, подложена на влага, топлина и натиск. Преди два-три века този начин за производство е изоставен във Видинско. Възприета е практиката първо да се изтъче дебелият плат, а после да се занесе на тепавицата. Така се получава много здрав материал, по-лек и по-лесен за поддръжка.
Експонатите в изложбата са от фонда на Историческия музей във Видин. Откриването е в 18 часа, а изложбата ще продължи до края на месец юни.
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg