Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виктор и Елена Чучкови: Музиката е един свят в повече

БНР Новини
Виктор и Елена Чучкови - специални гости в „Предаване без име”.
Снимка: Мануела Манчева

Всички вече отдавна знаят отговора на въпроса „Моля кажете не на шега, кой нарисува тази дъга”. Композитор, пианист, преподавател и преди всичко - обаятелна личност - Виктор Чучков е любим музикант на няколко поколения слушатели. Професор по камерна музика и преподавател в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, два мандата председател на Съюза на композиторите в България (1999-2005), неговите творби се изпълняват в над 16 страни в Европа, Азия и Латинска Америка. Автор е на някои от най-обичаните детски песни, сред които „Химн на сътворението” и „Дъга”.

Дали защото е писал много музика към филми или защото такава е съдбата на артиста, но животът на Виктор Чучков е пъстър и увлекателен досущ като на кино. Да се разговаря с него винаги е интересно, а когато в разговора са включи и неговата съпруга - Елена Чучкова - разказът става още по-интригуващ. Броени часове след юбилейния концерт, състоял се в зала „България” по повод 70-годишнината на композитора с участието на Радиооркестъра, Виктор и Елена Чучкови гостуват в студиото на „Предаване без име” и с много чувство за хумор разказват за запознанството си, за дългогодишния си „семеен стаж” (който тази година също отбелязва юбилей!) и за музиката, която ги е събрала и която и до днес продължава да дава смисъл на живота им.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20

Шведската дарк метъл сензация Eleine най-сетне пристига у нас за хедлайн шоу

"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..

публикувано на 14.04.25 в 10:37