Един млад български талант зарадва австрийската публика, изнасяйки своя първи клавирен рецитал във Виена. Мария-Десислава Стойчева, която тази година завършва Пловдивското музикално училище „Добрин Петков” е и ученичка на проф. Людмил Ангелов в Нов бългaрски университет по индивидуална програма. Биографията на младата пианистка вече е изпълнена с многобройните награди от международни клавирни конкурси - Николай Рубинщайн в Париж,конкурсите в Ниш, Словения и Украйна... Наскоро тя стана лауреат и на пловдивския конкурс за млади пианисти „Стела Ослекова” в неговото първо издание. Част от наградата за спечелилият 1-во място в конкурса е именно концерт в Австрия, в българския културен институт във Виена. Датата е 2-ри юни, зала Витгенщайн. Клавирният конкурс „Стелла Ослекова” е с кратка биография.
Негов основен организатор е Kултурна Aсоциация „eNikMa", съставена от членове на Виенска филхармония, Виенски симфоничен оркестър, ансамбъл „eNikMa", както и от ученици на Стелла Ослекова, които са и в състава на журито. Благодарение на културна асоциация „eNikMa” със седалище във Виена, учредена от Николай Петков, бивш ученик на педагога Ослекова, биват подкрепяни талантливи пианисти между 15 и 18 год. в развитието на тяхната бъдеща кариера. Ето и амбициозната програма, която Мария-Десислава Стойчева е подбрала за виенския си рецитал. Тя включва три Етюда-картини, опус 33 от Сергей Рахманинов, заедно с Музикален момент опус 16 N 4, както и Полонез-фантазия опус 61 от Фредерик Шопен. Романтичните творби се допълват великолепно с Миниатюрите на Димитър Ненов и ярките „Импровизация и Токата” от Панчо Владигеров. Класическата епоха е застъпена от Клавирната соната опус 109 в ми мажор на Лудвиг ван Бетховен.
Красивата опера "Лястовичката" от Джакомо Пучини е първото ни музикално предложение, което ще допадне със сигурност на верните почитатели на класиката. В новата постановка на режисьорката Ирина Брук ще чуете гласовете на Марианджела Сичилиа, Матео Липи, Росалия Сид, Джовани Сала и Пиетро Спаньоли. Записът, който сме подготвили за вас, е от 4 април..
Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg