Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концерт на Варненската филхармония открива 90-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ – 18 юни, от 20 часа

| обновено на 16.06.16 в 12:39 БНР Новини
Джанкарло де Лоренцо
Снимка: sinfonicasanremo.it/Fulvio Bruno

Тази година юбилейното издание на фестивала ще откриe Варненската филхармония, а на пулта ще застане италианският диригент Джанкарло де Лоренцо. Рапсоция „Вардар“ на Панчо Владигеров по традиция ще бъде първата пиеса в програмата. След това Мирослав Петков ще бъде солист на концерта за тромпет и оркестър от Васил Казанджиев, а за финал остава сюитата „Пътят“ на Нино Рота.
Освен откриването, програма „Христо Ботев“ ще излъчи директно още 18 концерта от „Варненско лято“, а в летните ни програми ще намерят място и останалите записи.

Първият фестивал е бил през 1926 г. наречен Български народни музикални тържества, в които участва цветът на българската музикална култура, като само няколко имена са достатъчни – Христина Морфова, Панчо и Любен Владигерови, Добри Христов, маестро Георги Атанасов, Асен Найденов.
Първият концерт от 27 юли е дирижиран от Панчо Владигеров, свирил е Гвардейският оркестър. Изпълнени са Тържествен марш от Добри Христов и Марш от „Сънна игра“ на Владигеров. Иван Камбуров изнесъл лекция за българското музикално творчество. Концертите се провеждали в летния общински театър. Още на следващата година заедно със симфоничните и камерни концерти започват и оперните спектакли, като първите са „Риголето“ и „Трубадур“ на Верди. Програмите представяни до войната са все по-разнообразни и богати. От 1957 година тези тържества са възстановени вече като „Варненско лято“.
И тази година много от концертите са включени в програмата на „Летните фестивали“ на Европейския съюз за телевизия и радио, като няколко радиостанции ще излъчват директно събитията от Варна.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05