Тази година светът отбелязва 400 години от смъртта на двама от колосите на европейската литература - англичанина Уилям Шекспир и испанеца Мигел де Сервантес. По-точно, смята се, че 23 април 1616 г. е денят, в който е погребан авторът на „Дон Кихот”, а неговият английски съвременник умира на същата дата, но по Юлианския календар - всъщност 10 дена по-късно. Двете държави по това време използват различно летоброене.
Светът отбелязва по най-различни начини двете годишнини. Радиотеатърът на БНР също се включва в този маратон. Всеки делничен ден през юли малко след полунощ ние ще излъчваме за нашите слушатели пиесите на безсмъртния драматург, както и драматизация на великия роман на испанския хидалго.
И така в понеделник 4 юли от 0.15 ч може да чуете „Сън в лятна нощ” адаптирана за радио и режисирана от Минчо Събев.
Във вторник на 5 юли ще се насладите на гласовете на Наум Шопов, Апостол Карамитев, Невена Коканова и Георги Черкелов в пиесата „Ричард ІІІ”.
В сряда на 6 юли ви предлагаме „Юлий Цезар” под режисурата на Ребека Арсениева с участието на актьорите Георги Черкелов, Андрей Чапразов, Стефан Данаилов, Ванча Дойчева, Антон Радичев.
В четвъртък и петък - съответно първа и втора част на „Ромео и Жулиета” с Ирина Тасева и Апостол Карамитев под режисурата на Стефан Сърчаджиев.
Всичките постановки са направени по безсмъртните преводи на големия български пот Валери Петров.
от понеделник до петък, 0.15 часа
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg