Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Ромите в България”: Занаятите на ромите

Потомствени майстори калайджии от Ямболско, изработват казани за ракия от барабаните на стари перални машини.
Снимка: БГНЕС
От векове насам практикуването на определени занаяти и професии при ромите предопределят не само техните подгрупи, но и начина им на живот и техния бит.

Ще проследим развитието на занаятите през отделни периоди от живота на ромите в страната ни, ще разберем какво са произвеждали те и кои техните изделия са намирали място в българския бит.


Какво се случва с поминъка на ромите с навлизане на механизацията и автоматизацията, след 9 септември 1944 и 10 ноември 1989 година ще разберем от разговора с авторите на книгата „Цигански занаяти” доц. д-р Евгения Иванова и д-р Велчо Кръстев, Стефан Лазаров - ромски общественик, и занаятчии роми.  
 
28 юни



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

На 17-ти май Биологическият факултет на СУ "Климент Охридски"   организира "Ден на очарованието на растенията". Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г., и придобива все по-голямо световно признание.  Организира се през две години и през 2022 г., са организирани над 800 събития, проведени в повече от..

обновено на 17.05.24 в 11:30
доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50..

публикувано на 17.05.24 в 07:50
„Обсадата на Севастопол“, картина на Франц Рубо

Кримската война: причини, събития, последици

На 17 май 1853 г. Диванът на Високата порта отхвърля ултиматума на Руската империя, поставен ѝ от специалния пратеник на Николай I княз Александър Меншиков. Причината е, че една от точките в документа се явява пряка намеса в дейността на османското правителство: Санкт Петербург иска да покровителства и дори да ръководи духовния живот на..

публикувано на 16.05.24 в 15:50

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25