В рамките на посещението в Иран на правителствената ни делегация, водена от премиера Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев и енергийният министър Теменужка Петкова водиха разговори в Техеран за сътрудничество в областта на ядрената енергетика.
Теоретично е възможно България да получава в близките години нефт и газ от Иран, но за това се изискват сериозни усилия, и ми се струва, че вероятността това да се случи е много ниска, коментира енергийният експерт Христо Казанджиев.
Твърде много политика и геополитика има в едно подобно начинание и пазарът на газ в България е доста затворен засега. Друг е въпросът, че българското правителство трябва да работи систематично за диверсификацията, за да си случат подобни идеи и възможности.
България може да реши всичките си проблеми с доставките на природен газ само ако си осигури и други източници, такива които да не идват от съседните й страни. А това е дългосрочно усилия и в този смисъл иранската визита е по-скоро събитие с пиар ефект, каза още Казанджиев.
Според Казанджиев относно идеята за продажба на оборудването за АЕЦ "Белене" трябва много бързо да се действа. Такава продажба на Иран е възможна, но ще бъде в наш финансов ущърб, защото не сме в позиция да договаряме добра цена. Руската страна е заинтересована да реализира тази продажба и при един балансиран подход могат да се съберат интересите на Русия Иран и България.
Не мога да кажа дали е по-добре за България оборудването да се използва за нов блок на АЕЦ "Козлодуй", тъй като по този въпрос има разнобой в мненията на специалистите, добави още Христо Казанджиев.
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg