Керана Ангелова – много обичана българска писателка, специфична и дълбока. В повестите и романите си не се бои от емоцията, от митологията, от преплитането на пространствата и времената. Родена в мистичната според нея планина Странджа. Завършила е педагогика, работи като редактор. Има издадени 13 книги с поезия и проза. Съвсем скоро се появи и 14-та й книга – един голям роман от 350 страници, „Видение в Мемфис“. Но не става въпрос нито за древния град Мемфис, нито за Мемфис в САЩ. Действието отново се развива в Странджа. И в Бургас, града, в който Керана Ангелова живее. Тя казва, че се чувства чудесно като българска писателка. На въпроса пише ли всеки ден, отговаря, че неписането е част от писането, тъй като очите на писателя непрекъснато са отворени за детайла във всичко, което се случва наоколо и да, в този смисъл пише всеки ден. Неспокоен човек е и това много я устройва, тъй като спокойни писатели няма, а тя намира смисъла на живеенето в писането. Тази година е пропуснала липовото начало на лятото, защото е била твърде заета с редактирането на новия си роман. Затова в момента се радва на разгара на лятото и на морето.
Тази неделя Керана ще остане с нас, за да чуе радиодраматизацията по повестта си „Зана“.
Заповядайте и вие!
Участват артистите: Сабина Коен, Станка Калчева, Снежина Рашева, Огнян Симеонов, Димитър Костадинов, Слав Славов и Ставрос Ваниотос.
Музика – Асен Аврамов
Автор на радиоварианта и постановката – Биляна Петрова.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg