Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В седмицата от 18 до 22 юли в „Запазена марка радиотеатър” - Шекспир завинаги

БНР Новини

И тази седмица в рубриката „Запазена марка Радиотеатър” продължаваме да честваме заедно с целия свят 400 години Шекспир. Шекспир - колосът в драматургията - и до днес е предизвикателство за писатели, режисьори и актьори. Всички театрални творци, а и не само те, се учат от него, „атакуват” го непрекъснато, интерпретират го, достигат го донякъде и сякаш все не го надминават. Това ни е оставил Шекспир - стръмно-висока летва и съревнование, в което развиваме уменията си, израстваме и като творци, и като хора.

На 18 юли ви предлагаме „Венецианският търговец”. Адаптация и постановка - Кирил Каменов. Участват актьорите: Наум Шопов, Михаил Петров, Меглена Караламбова, Любомир Младенов, Ириней Константинов, Георги Новаков, Пламен Сираков, Венета Зюмбюлева, Вълчо Камарашев.

Във вторник, 19 юли, отново петнайсет минути след полунощ, можете да слушате „Зимна приказка”, запис на спектакъла на театър София. Струва си да се чуе, постановката е на Любен Гройс.

В сряда, 20 юли, идва ред на „Фалстаф”. Адаптация и постановка - Георги Костов. И отново актьорско съзвездие: Георги Черкелов, Кирил Янев, Татяна Лолова, Петър Гюров, Хиндо Касимов, Александър Притуп, Сотир Майноловски, Живко Гарванов и други.

На 21 юли, четвъртък, слушайте „Веселите жени от Уиндзор”. Режисьор - Николина Томанова. Това е може би най-малко играната шекспирова пиеса. Тя е и единствената, написана почти изцяло в проза. Шекспир започва работа над пиесата веднага след като завършва историческата драма в две части „Хенри ІV”, където за първи път извежда образа на Фалстаф. Налага му се да я напише през 1598 година само за две седмици по нареждане на кралица Елизабет, която толкова харесала оригиналния характер на Фалстаф, че наредила на неговия създател да го види пак на сцената - до две седмици, но този път… влюбен.

И в петък, 22 юли, ви предлагаме „Тимон Атински”. Постановката е на Магда Мирчева. Участват актьорите: Андрей Чапразов, Ламби Порязов, Вълчо Камарашенв, Стефан Димитров и Рачко Ябанджиев и други.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02