Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спорове по проектозакона срещу тероризма в България – на фона на атаката в Ница

БНР Новини
След атаката по време на честванията на Деня на Бастилията в Ница, Франция (14 юли 2016 г.)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На националния празник на Франция – 14 юли се случи поредният терористичен акт в тази страна – този път в курортния град Ница.
Фактите вече се знаят – над 80 убити, над 120 ранени и отново във Франция новото сега е че на 14 юли вечерта загинаха много деца, много повече, отколкото друг път.
Първите коментари в България – от бившия външен министър Кристиан Вигенин „Имаме нужда от силна координация и помощта на всеки, който може и желае да помага“ – това каза той рано сутринта още преди пленарното заседание. „Време е да се оставят настрани националните цели, егоизъм, защото е заплашен целият ни свят“ – каза още Вигенин.
Все пак независимо от мненията на някои коментатори, че България е държава от периферията, непредпочитана от терористите – днес никой не е застрахован. Справка – атентатът в Бургас преди няколко години…
Да, но в България вече втора седмица продължават дискусиите „за“ и „против“ проекта за Закон за противодействие на тероризма в България. Предвид значението за реакция срещу тероризма и отчитайки че това противодействие засега се осъществява от много държавни органи, възприехме подхода за уреждане на тази сложна и специфична материя с един специален закон, беше основният мотив на вносителите от Министерския съвет… и точно тези мотиви отприщиха доста спорове в парламентарните комисии, а вече и в обществото.
При провеждането на операции и при данни за заплаха от терористичен акт или при извършването на такъв – ще се прилагат мерки за временно ограничение по отношение на правата и свободите на гражданите. Пак не е уточнено кога, как и кои права ще бъдат ограничени, за тези текстове правозащитните организации обещаха да сезират всички български и чужди съдебни органи.

Въвеждането на участието на въоръжените сили (доколкото ги имаме) в цивилни операции при съмнения или съществуваща заплаха от терористичен акт – също се видя много странно на някои наблюдатели, и те побързаха да посочат, че този проект е предназначен предимно за някои цивилни лица и организации и целта му е далеч от защитата на българските граждани…
Тази сложна материя – повечето данни и факти ние, обикновените граждани не ги знаем – не знаем дали изобщо сме обект на заплаха от страна на когото и да било, така че освен специалистите по въпросите на сигурността – никой друг не би могъл да даде оценки на проекта… още повече че материята не е разбираема за всеки.
Но мненията са различни – независимият депутат Росен Петров е защитник на този проектозакон. Той смята, че законът може да въведе, освен мерки за сигурността на държавата, също така и мерки за повишаване на спокойствието в обществото…
Мненията са различни, но че имаме необходимост от повече сигурност в тези несигурни времена – това просто е очевидно…
Ние дори нямаме представа дали някой заплашва с терор българската държава, но така си мислеха и французите, белгийците, а ето какво се случи и дори продължава да се случва…





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25