Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спорове по проектозакона срещу тероризма в България – на фона на атаката в Ница

БНР Новини
След атаката по време на честванията на Деня на Бастилията в Ница, Франция (14 юли 2016 г.)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На националния празник на Франция – 14 юли се случи поредният терористичен акт в тази страна – този път в курортния град Ница.
Фактите вече се знаят – над 80 убити, над 120 ранени и отново във Франция новото сега е че на 14 юли вечерта загинаха много деца, много повече, отколкото друг път.
Първите коментари в България – от бившия външен министър Кристиан Вигенин „Имаме нужда от силна координация и помощта на всеки, който може и желае да помага“ – това каза той рано сутринта още преди пленарното заседание. „Време е да се оставят настрани националните цели, егоизъм, защото е заплашен целият ни свят“ – каза още Вигенин.
Все пак независимо от мненията на някои коментатори, че България е държава от периферията, непредпочитана от терористите – днес никой не е застрахован. Справка – атентатът в Бургас преди няколко години…
Да, но в България вече втора седмица продължават дискусиите „за“ и „против“ проекта за Закон за противодействие на тероризма в България. Предвид значението за реакция срещу тероризма и отчитайки че това противодействие засега се осъществява от много държавни органи, възприехме подхода за уреждане на тази сложна и специфична материя с един специален закон, беше основният мотив на вносителите от Министерския съвет… и точно тези мотиви отприщиха доста спорове в парламентарните комисии, а вече и в обществото.
При провеждането на операции и при данни за заплаха от терористичен акт или при извършването на такъв – ще се прилагат мерки за временно ограничение по отношение на правата и свободите на гражданите. Пак не е уточнено кога, как и кои права ще бъдат ограничени, за тези текстове правозащитните организации обещаха да сезират всички български и чужди съдебни органи.

Въвеждането на участието на въоръжените сили (доколкото ги имаме) в цивилни операции при съмнения или съществуваща заплаха от терористичен акт – също се видя много странно на някои наблюдатели, и те побързаха да посочат, че този проект е предназначен предимно за някои цивилни лица и организации и целта му е далеч от защитата на българските граждани…
Тази сложна материя – повечето данни и факти ние, обикновените граждани не ги знаем – не знаем дали изобщо сме обект на заплаха от страна на когото и да било, така че освен специалистите по въпросите на сигурността – никой друг не би могъл да даде оценки на проекта… още повече че материята не е разбираема за всеки.
Но мненията са различни – независимият депутат Росен Петров е защитник на този проектозакон. Той смята, че законът може да въведе, освен мерки за сигурността на държавата, също така и мерки за повишаване на спокойствието в обществото…
Мненията са различни, но че имаме необходимост от повече сигурност в тези несигурни времена – това просто е очевидно…
Ние дори нямаме представа дали някой заплашва с терор българската държава, но така си мислеха и французите, белгийците, а ето какво се случи и дори продължава да се случва…





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35