Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Ангел Ангелов: Искам да покажа на студентите си, че и като учител можеш да имаш път и да си на върха

Нина Цанева и доц. Ангел Ангелов в студиото на "Нашият ден"
Снимка: Весела Цанкова

Знаете ли кой е първият български учител, който е имал персонален компютър? Това е специалният гост в „Нашият ден“ днес, учителят на учителите - по математика, информатика, физика и химия, които подготвя Софийският университет; ръководителят на екипа, написал първия учебник по информатика в страната ни – доц. Ангел Ангелов. Доц. Ангелов е и дългогодишен главен експерт по информатика в МОН, председател на организационния комитет на първата Балканиада, проведена в България; организирал е процеса на олимпиадите по информатика у нас; от 2004 година досега е и научен секретар на фондация „Миню Балкански“, автор е на много учебници и учебни помагала и т.н.
Ако днес вие сте висшист и искате да смените професията си с тази на преподавател по информатика и информационни технологии – доц. Ангел Ангелов е вашият човек, защото в момента ръководи и следдипломната квалификация за получаване на учителска правоспособност по информатика и информационни технологии, предлагана от Софийския университет.
Още много може да се разказва за нашия гост, който, обаче, след завършване на Софийския университет, отива по разпределение в Техникума по металургия в Кремиковци. Това се случва през 1980 година. Именно там се снабдява с първия си персонален компютър, произведен в България…
В студиото на „Нашият ден“ днес разговаряхме за странния маршрут на български математици – олимпийци през съседна Гърция, включващ неколкократно прекачване с влак за разстояние от 70 км и пътуване във вагон с арестувани жрици на любовта; за написването на първия учебник по информатика за невероятно кратки за тогавашните представи срокове с помощта на новите технологии, за българския екип, част от който са били български учители, създал технологията на Лего роботиката в лабораторията на Катедрата за обучение по информатика и математика в Софийския университет, която после е продадена за смешно малка сума от своите автори, непритежаващи днешния финансов ламтеж… и за още много интересни истории, които можете да чуете в прикачения файл.
Най-важното, обаче, от всичко разказано днес от доц. Ангелов от Софийския университет е неговото мнение за това коя е истинската награда за учителя. Справка - заглавието.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40