Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

27-и Международен балетен конкурс във Варна – наградите

БНР Новини
Аманда Гомеш от Бразилия - златен медал от Международния балетен конкурс, Варна 2016.
Снимка: varna-ibc.org/Виктор Викторов

Тази вечер в Летния театър на Варна от 20.30 часа започва гала-спектакълът на 27-то издание на Международния балетен конкурс – първото в света професионално балетно съревнование, което всяка втора година събира най-ярките звезди и младите надежди на балета от различни континенти. А в събота, 30 юли, отново на сцената на Летния театър публиката ще се наслади на невероятна „Среща на поколенията“ – финалният супер гала-концерт на фестивала.
Варненският балетен конкурс е авторитетен международен форум за утвърждаване и развитие на балетното изкуство. Той е уникална възможност за общуване и сътрудничество на танцовите артистите в една забележителна творческа атмосфера. Но несъмнено най-голям е приносът му в откриването и представянето на най-ярките млади дарования от различни световни балетни школи.
Като част от съпътстващата програма на големия балетен празник във Варна беше представена книга, проследяваща творческия път на легендата на танца, солиста на Болшой театър, балетмайстора, хореографа и педагога – професор Владимир Василиев.
Автор на изданието, озаглавено „Владимир Василиев. Енциклопедия на творческата личност“ е Елена Фетисова. Тя не успя да присъства на премиерата във вторник, но публиката имаше щастието да се срещне лично с Маестро Василиев, който е единственият носител на Голямата награда на Варна и председател на журито на Международния балетен конкурс тази година. Колегите ни от Радио Варна пък имаха удоволствието да бъдат домакини на това вълнуващо представяне.

Пол Марк от Франция - златен медал от Международния балетен конкурс, Варна 2016. Снимка: varna-ibc.org/Виктор Викторов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16