През 2004 година заедно с Петя Миладинова започнахме работа по творчески проект в Дома за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи „Петко Р. Славейков“. От съвместната ни шестмесечна работа с децата се роди и документалната пиеса „Приказни гатанки“. Тя е изградена върху техните лични истории, които те не лесно ни разказаха. Първо трябваше да преживеем заедно различни приключения, после – да се заобичаме и накрая – да се доверим едни на други. Бяха прекрасни деца. И много трудни. Бяха изоставени и объркани. Умни и търсещи. Те завинаги останаха в сърцето ми, надявам се, че и ние им дадохме мигове красота, вдъхновение и различни хоризонти. Излишно е да разказвам какво представлява едно българско сиропиталище.
Не знам дали от тогава досега нещата са се променили, защото след този проект повече не се захванах с подобни предизвикателства. Първо, защото разбрах, че не мога да „наваксам“ всичко, което тези деца са изгубили със самото си раждане. Второ, защото отидох и прекарах там половин година с цялото си сърце, но все пак в един момент си тръгнах и отнесох сърцето си. Вероятно проекти като нашия имат смисъл и оставят следи в съзнанието на децата – прочетохме много приказки, научихме много нови думи, нарисувахме много картини, ходихме на театър, поставихме спектакъл, с който децата се явиха на фестивал и дори спечелиха награда. Вярвам, че им дадохме смислени срещи с изкуството, които ще светят в душите им завинаги. Но пък оттогава до днес все не мога да повярвам, че което и да е дете заслужава части от нечие сърце. Децата заслужават цели сърца.
Тази събота ви предлагаме „Приказни гатанки“ – състои се от мислите, чувствата, мечтите, радостите и тъгите на децата, които тогава бяха в трети и четвърти клас. Сега са пораснали и са вече в света с всичките му справедливости и несправедливости. Надявам се да е станало чудо и да са намерили обич и свързаност. Много ми се иска да се е сбъднало бърборенето на малкия Боко, който всеки път ме посрещаше на главния вход, хвърляше се на врата ми и повтаряше: „Прегърни ме! Целуни ме! Кажи, че ме обичаш!“
В радиоверсията на „Приказни гатанки“ участват децата: Ани, Асен, Реми, Ирена, Трайчо, Данча, Петя и Мартин.
Режисьор – Петя Миладинова.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg