Премиера на спектакъла "Вълци" на Пловдивския драматичен театър ще се състои тази вечер в програмата на фестивала "Сцена на кръстопът". Той е по книгата "Трънски разкази" от Петър Делчев с драматизация на Александър Секулов и режисьор Диана Добрева.
Във "Вълци" българинът прави опит да се споразумее и с Бога, и с вълка. Между актьорите са Герасим Георгиев – Геро, Ивана Папазова и трупата на пловдивската Драма.
Преди премиерата екипът е притихнал, до нивото на смирение...когато се очаква раждането на един спектакъл - като чудо.
Срещнах сродни души в тук, казва режисьорката:
Носим в главите си еднакви видения за театър. Големите дела не са големи, защото са големи, а защото са мечтани, а това е най-хубавото. Театърът те отвежда в други светове, където сърцето не издържа от толкова красота... Последният дъх в спектакъла не е вълчият вой, нито словото, а е любов...
Драматургът Александър Секулов:
Беше много трудно, но има смисъл да се продължава, защото тая ежедневна религия на успеха, на печалбата ще ни довърши... Не може да се живее само с победа. Трябва не да си правиш лични паметници, а да придвижиш напред цялото разбиране за театър.
Театърът е опит да се намери смисъла на съществуването и това прави. Разбира се, трябва да има публика и билети, но трябва да има и въпросите: Кои сме, къде сме, какви са отношенията ни с Господ, има ли такива.
Другата постановка от "Сцена на кръстопът" е на Народния театър – "Ничия земя". Спектакълът, който се играе в Камерната зала, е по филмовия сценарий на Данис Танович с режисьор Стоян Радев. Сюжетът е за войната в бивша Югославия през 90-те години. Героите воюват, като не могат дори да определят защо и как е започнало всичко, но убиват. И така създават безкрайната инерция на унищожението.
В съпътстващата програма на фестивала ще се проведе кръгла маса на тема "Алтернативни източници за финансиране в областта на културата: проблеми и възможности". Участниците ще дискутират сегашните практики и необходимостта от промени в Закона за меценатството.
Интервюто с режисьора Диана Добрева е в звуковия файл.
Драмататургът Александър Секулов и директорът на Пловдивския театър Кръстю Кръстев също са тук.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg