Жанрът четене нито е нещо ново, нито пък ние сме го открили, но ние се оказахме тези, които хем усетихме колко очароващо и хипнотично въздействие има, хем стигнахме до заключението, че е несправедливо забравен, хем разбрахме какво прекрасно място за слушане на четене може да е една дигитална платформа като тази, хем сме тези, които работим и сме работили с най-великолепните актьори в България, така че просто им предложихме да четат, да четем заедно.
Тук е мястото, където Радиотеатърът предлага четене/ reading/ lecture/ lectura/ ανάγνωση/ čtení.
Радиоколекция представя нашата селекция на белетристични произведения от български и чужди автори, които четем по радиото - най-напред в ефира на програма „Христо Ботев“ във времето на Радиоколекция от 21.20 през делничните дни, а след това като подкаст за слушане по всяко време от всякъде. Това е нашето Четящо Радио/ Reading Radio.
Четенето датира от момента на изобретението на писането, а това се случва приблизително в 4-ото хилядолетие преди Христа. Според Мишел де Серто, един от последователите на Зигмунд Фройд, четенето изисква да се впуснете в поредица от приключения в земите на автора, но вкъщи ще си отнесете само онова, което искате. Жанрът четене по радиото съществува в няколко разновидности: 1. просто и чисто четене от един актьорски глас, 2. четене от няколко актьорски гласа, които представят последователно отделните герои на произведението, 3. радиодраматизация, дори 4. съчетание на тези принципи в едно. Ние работим във всички тези посоки. И най-простото и чисто четене се ражда след дълъг процес, който започва с уреждане на авторски права и редакторска работа, минава през кастинг, предварителна работа с актьорите, запис, монтаж, музикално решение и мастеринг в студио, за да завърши тук – като готов аудио файл. Благодарим на всички слушатели, които ни пращат отзиви за нашите четения и предложения за нови заглавия в репертоара.
Полека-лека тук, на това място ще можете да слушате литература, четена от прекрасни гласове. Звездните актьорски изпълнения са в основата на нашия замисъл. Приятно слушане.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg