Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И още за домашното насилие – причините, факторите и безразличието към този проблем

Снимка: nmd.bg

Когато става дума за насилие, дали е на улицата, на стадиона или пък домашно насилие, хората си представят тежко физическо или сексуално насилие, но невинаги, особено при онова скритото, което срамежливо наричаме домашно, невинаги е така, невинаги жертвата е с насинено око или счупена ръка, унижението с думи или лишаването от финансови средства също е проява на тежко насилие вкъщи, което няма никакви признаци навън.
Защо точно тази нелицеприятна тема е актуалната за днес? Не толкова защото миналата седмица излезе последното проучване на Фондация „Партньори за България“ и Центъра за изследване на демокрацията, колко за това, че независимо от резултатите, тази тема е често забравяна в ежедневната суматоха от политически, икономически и други събития, които ангажират вниманието на медиите, а и на всички нас, всички ние, които заети със собствените си проблеми, някакси не чуваме скандалите в съседния апартамент и пропускаме да видим измъчена позната жена или дете с белези от бой по лицето.
Ето затова – малко сухи данни от проучването на двете неправителствени организации – над 80 % от извършителите на домашно и основано на пола насилие са били някога жертва, делът на мъжете-жертви вече доста съществен, а методите на насилие в голямата си част вече са станали доста по-финни и не оставят следи по лицата на жертвите.
Данните предоставят и доста информация за последиците – за здравето на жертвите – тежки, както физически, така и психически, за икономическите последици – че измъкналите се от насилие хора губят домове, пари, работа, дори и близки хора и помощ… дори не са редки случаите на инвалидизация, сред пострадалите от домашното насилие.
Успокояващото за нас, които гледаме с известно безразличие на подобни теми е, че все повече от жените и дори мъжете – имат желание да се отърват от насилника и вече много често се обръщат за съдействие от институциите, и от неправителствените организации. Тревожното е, че все повече деца и възрастни хора стават жертви, а те са особено безсилни.
Все пак е разработен модел за подкрепа на жертвите на насилие, който включва полезна информация и препоръки както за пострадалите, така и за професионалистите от тази сфера – социални работници, полицаи, магистрати…
Проблемът е, че всички институции и неправителствени организации могат да помогнат при вече случило се домашно насилие, а не преди то да се случи… Липсата на превенция и на съответно училищно образоване, както и юридическата неграмотност на повечето хора правят предварителните усилия напразни…

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30