Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-младият декан в Софийския университет – гост в „Нашият ден“

БНР Новини
Доцент Теодор Седларски
Снимка: личен архив

Най-младият декан в Софийския университет е 37-годишният доц. Теодор Седларски, който тази седмица навърши една година на този пост. Едновременно с него нашият гост е и академичен директор на Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност към университета. Участието му в „Нашият ден“ е своеобразна равносметка за случващото се във факултета през този период и анонс за предстоящите новости.
Доцент Теодор Седларски можем спокойно да определим като „туктамовец“ не само защото участва активно в изложенията и инициативите на сдружението „Тук-там“, а и защото самият той започва обучението си в Икономическия университет във Виена, но след втори курс се връща в България, завършва образованието си в Стопанския университет на Софийския университет и ето каква успешна кариера успява да направи в нашата Алма Матер!
В студиото разговаряхме за интереса към различните специалности и департаменти в Софийския университет, за променения начин на прием на студенти в Стопанския факултет факултет, за възможността, учейки в него да си „тук“ и „там“ (тоест в България и в чужбина) едновременно; за новия специализиран курс по американско авторско право CopyrightX: ILAG 2017, който стартира на 25 януари 2017 година и се реализира под егидата на престижния американски университет Харвард; за курсовете по предприемачество, които организира неговият факултет съвместно с фондация „Джуниър Ачийвмънт“ на територията на София Тех Парк.
В студиото на „Нашият ден“ Теодор Седларски сподели и една новина: Стопанският факултет разработва проект за изграждането на център по предприемачество или стартъп център. Вече има заделено помещение за него в кампуса на факултета, текат разговори с представители на бизнеса, с фонда за рискови инвестиции Eleven, както и с други големи фондове за стартиране на бизнес. Стартът на инициативата предстои! Да пожелаем успех на младите предприемачи от Софийския университет!
Повече за нашия гост и за представените инициативи можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40