Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Тайни и загадки”: Ключ към Древен Египет се крие в Странджа

Гибелта на пеперудата в миналото променя света в бъдещето

Мишкова нива, Малко Търново
Снимка: архив
Годината е 1980. В Москва тече Олимпиада, която доказва пика на Студената война и разделението на света. В самото начало на събитието си отива бардът на истината, свързан и с мистериозни отпътувания и завръщания от отвъдното – Владимир Висоцки...

В същото време в България се ражда една от най-големите мистерии в археологическите находки и мизансцени - резултатите от проучванията на тайнствена експедицията за откриването на гробница на египетска богиня и тайна за света и човечеството отпреди хилядолетия. Местоположението се определя в планината Странджа, близо до Малко Търново. Твърди се, че Ванга го описва с подробности и още през пролетта на 1981 г. е сформирана експедиция, която достига мястото в подножието на връх Градище. Според публикации къде ли не и от кого ли не, археолозите се натъкват на голяма кухина, изсечена в скалите... Според същите публикации следват странни събития.
Странжда има славата на една от най-мистичните планини на Балканите. А перлата в короната в мистичния ореол е именно Мишкова нива и разположената там гробница.
В звуковия файл ще чуете краткия разказ на историка проф. Валерия Фол за обекта Мишкова нива и пещерата под връх Градище, както и категоричния й отговор на въпроса дали Людмила Живкова, обявена за покровител и инициатор на мистериозната експедиция, има нещо общо с този обект.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици. Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за..

публикувано на 30.06.24 в 12:15

Белият цвят на камъка в изложбата на Иван Русев

Изложбата на Иван Русев "Бяло" в галерия "Арте"  е част от събитията по повод 70-aта годишнина на автора.  Камерната експозиция включва 11 бели каменни пластики, 20 рисунки във вътрешното пространство и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на галерията. Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора...

публикувано на 30.06.24 в 08:50

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35
Асен Блатечки и Николай Урумов

Николай Урумов поставя "Зимните навици на зайците" в Ловеч

Драматичният театър в Ловеч между две премиери в края на сезона – в "Артефир" разказва директорката на ДТ "Борис Луканов" Биляна Петрова . "Зимните навици на зайците" е пиеса, писана от Станислав Стратиев през 1996 година и поставяна само веднъж. Николай Урумов, в качеството на режисьор и актьор, съживява този сатиричен сюжет  за "България,..

публикувано на 29.06.24 в 11:35
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30