Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикален поклон към Св. Николай Чудотворец

Вторник, 6 декември, от 23.00 часа

БНР Новини
Никола Матеис и Ники Хопкинс
Отдаваме почит на изпълнители и композитори, които носят името на Свети Николай Чудотворец. Сред тях е британският рок-пианист Никълас (Ники) Хопкинс. Свирил е с Rolling Stones, Led Zeppelin, The Who, Move, Jeff Beck, Rod Stewart, Jefferson Airplane (на рок фестивала Удсток, 1969).
В бароковата част на предаването звучат произведения, изпълнени под диригентството на Никлаус Харнонкур (Johann Nikolaus Graf (Count) de la Fontaine und d’Harnoncourt-Unverzagt, 6.12.1929 - 5.3.2016), незаменима личност в музикалната история. Предлагаме Ви и музика от италианския композитор Никола Матеис (Nicola Matteis, 1650 - 1700). Той  е един от славните цигулари на барока, чието име и изкуство дълго време е в сянка. Около 1674 година, отива в Лондон, притегателен център за множество чуждестранните музиканти. Неаполитанецът покорява жадната за музикални новости английска публика, която в началото е била смутена от високомерните му маниери. Със самочувствието на виртуоз, когато свирел на концертите в английския кралски Двор, Никола Матеис изисквал пълна тишина в залата. Това не е било по вкуса на придворните, привикнали да говорят и да се забавляват на фона на музикалните изпълнения. Но тъй като италианската музика е „вик на модата” в онази епоха, италианските музиканти са били много добре приети в Англия и Матеис става желаният учител по музика и по китара. Концертира, подкрепен от щедри, знатни особи. Неговите произведения се разпространяват като печатни издания и Никола Матеис забогатява (по това време на Острова авторското право е вече в пълен ход, въпреки, че Декретът на кралица Анна предстои да бъде издаден). Композиторът купува голяма къща в центъра на Лондон, където (по думите на свидетел) „се отдава на италиански лукс”, каквото и да означава това… Изданията на неговите творби са изключително ценни, не само заради очарователната музика, но и заради бележките в тях: знаейки, че повечето от клиентите, които купуват нотите са любители, Матеис подробно разяснявал орнаментите, темпото, маниера на свирене. Дори дава указание как изпълнителят трябва да се поклони пред публиката.
Поклон!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35