Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шведската дарк метъл сензация Eleine най-сетне пристига у нас за хедлайн шоу

"Елейн"
Снимка: Организаторите

"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!", е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили.

Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн шоу в обновения столичен клуб Joy Station на 15 април. Новият ѝ диск We Shall Remain е обред на посвещение на групата, колекция от химни за непрекъснато растящите ѝ легиони. 

Едноименното турне вилнее из Европа и Великобритания, а София се включва във втората част от него. Факт е, че бандата вече представи няколко парчета от изданиетопред българската публика, когато беше подгряваща на "Пейн" със специални гости "Енсиферум", но този път ни очаква доста по-впечатляващо шоу, защото Маделейн и компания сега ще бъдат главните герои на вечерта. Формацията вече няколко пъти е гостувала у нас, но винаги като съпорт, включително и с акустично шоу, като част от европейска обиколка на "Соната Арктика". Но сега са квинтет, след като китаристът за изявите им на живо Виктор Йонасон стана постоянен член на състава. Шведите са подготвили впечатляващ спектакъл, както подобава на истински хедлайнър. Петима под общия знаменател на Аз-а.

Групата носи артистичното име на своята фронтдама – Ингрид Маделейн Лилиестам, металната дева, родена на 18 септември през 1990 година. Всичко започва през 2011-а, когато изпълнителният директор на Cardiac Records се свързва с вокалистката. След като известно време я "наблюдава" в социалните мрежи, слушайки изпълненията ѝ, решава да започнат съвместна работа. Към тях се присъединява Рикард Екберг – автор напесни и китарист. Много бързо натрупват достатъчно материал, за да сформират група. Скоро намират и привличат към идеята трима талантливи музиканти – Давид Ериксон (барабани), Себастиан Берглунд (клавишни) и басистът Андреас Мартенсон, с които "Елейн" се превръща в група. Още първите ѝ сингли Gathering Storm и Land Beyond Sanity предизвикват вниманието на специализираниете медии със смесицата от готик метъл и рок с класически оркестрации, а малко по-късно изпълзява мисълта за електронни елементи с влияния от по-екстремни метъл жанрове. Със We Shall Remain, пети дългосвирещ албум в дискографията на състава, музикантите твърдо заявиха своята позиция като сила в дарк симфоничния метъл. Особено след всепризнатия успех на предходния Dancing In Hell, очакванията на почитателите към настоящето издание логично бяха много високи. И те абсолютно са оправдани. Списание "Керанг" му даде 4 от 6 възможни звездички. "Бомбастичен симфоничен метъл – написаха колегите – всяка от тези песни е за графата "най-доброто от Eleine". Задоволство изрази и "Метъл Хамър". Рок библията отбеляза: "никой няма да остане разочарован от тази еклектична колекция – нито феновете на групата, нито пък метъл почитателите. Тази банда за пореден път  дефинира симфоничния метъл, надскачайки го". Край на цитата. В интерес на истината, това е абсолютно вярно.

Шведите демонстрират и забележително инструментално майсторство, което мощно блика на талази и отакустичните им сетове, а късометражният им албум Acoustic In Hell получи възторжени отзиви.

Животът, смъртта и религията са темите, които вълнуват "Елейн". Но към днешна дата, нерядко измъкнати от праисторическата тиня. В повечето парчета се говори за смъртта, понякога метафорично, а някъде съвсем  буквално. Отрицателните емоции отприщват творчеството им, но независимо, че повечето лирики се пораждат от тях, те не желаят да ги възпявят, а оставят светлина в края на тунела. 

"Установих, че когато се  чувствам зле, ме влече да слушам тъжна музика и тя ме кара да се чувствам по-добре – обяснява вокалистката – Затова ми хареса идеята, че е възможно да се открие утеха дори в мрачна картина. Днес повече от  всякога ние се нуждаем един от друг, за да преодолеем толкова много проблеми, тъй като всички ние сме свързани: вселената, Земята, природата, животните и човешките същества. Да погледнем на тях като възможност за ново начало с много други перспективи", завършва красивата фронтдама, която e позната и търсена като модел в сферата на готик и ъндъргаунд културата. Дали представя бельо, аксесоари, обувки или стилни рокли, тя винаги е привлекателна и секси. В световен мащаб работи с редица утвърдени марки и компании.

Предстои да видим на ръка разстояние не само една ефектна дама, но и страхотен бенд. "Елейн" на  сцената в клуб Joy Station утре вечер.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20

Кралската опера в Лондон представя операта "Андре Шение" от композитора Умберто Джордано

В съботната вечер ще прозвучи запис на най-популярната опера от италианския композитор Умберто Джордано. Заради нея Пучини вижда в лицето му най-сериозния си съперник. Световната ѝ премиера е на 28 март 1896 г. в "Ла Скала", Милано. Либрето: Луиджи Илика Изпълнението на операта "Андре Шение" е от 5 юни 2024 г. Хорът и оркестърът на Кралската..

публикувано на 12.04.25 в 08:05