Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глаголицата – наука и мистика

Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.
Снимка: архив на Анисава Милтенова

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата писменост". Авторки на беседите са доц. Татяна Илиева от Кирило-Методиевския научен център на БАН и д-р Инна Димитрова – двете съуправителки на фондация "Глаголитика" – гостенки на предаването"За думите".

Великото творение, излязло изпод перото на Константин Философ, наречен Кирил и брат му Методий, но вдъхновено от Бог, е не просто средството, с което славяните да пишат и четат, но израз на правото им да имат достъп на своя език до мъдростта на Създателя. По-късно тя е заместена от кирилицата, която ползваме и днес, но в която остават някои от глаголическите знаци за звуковете, характерни за старобългарския славянски език.

Глаголицата е безспорно постижение на световната цивилизация, което не губи своята стойност. Нещо повече, тя продължава да предизвиква ума, знанията, но и въображението не само на учените, но и на много широк кръг неспециалисти. Това е чудесно, но крие и риска от създаването на наукоподобни и незащитими теории за глаголическите букви. Затова е похвално всяко усилие на учените да хвърлят светлина върху достоверните хипотези и да развенчаят митовете около символиката на глаголическите знаци.

Д-р Инна Димитрова, Венета Гаврилова и доц. Татяна Илиева (отляво на дясно)
С тази задача доц. Татяна Илиева и д-р Инна Димитрова изнасят своите беседи пред софийска аудитория, имат планове да гостуват и в други български градове, както и извън страната. На основата на лекциите доц. Илиева смята да подготви книга с етюди върху всяка от 38-те глаголически букви. Фондация "Глаголитика" има идея да създаде интерактивен музей на Кирило-Методиевото дело, за осъществяването на която се надява на широка обществена подкрепа.

Защото България и ние, българите, имаме основанията, но и дълга да не забравяме и да припомняме на света за основната заслуга на българската държава за опазването и продължението на стореното от светите първоучители и да не се отказваме от нещо, което е част от нашата идентичност.

Чуйте разговора с доц. Татяна Илиева и д-р Инна Димитрова:


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05
Д-р Георги Лазаров

Мъжка рожба

Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..

публикувано на 15.04.25 в 16:50
Никола Нинков

Еврика! Успешни българи: Никола Нинков

В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..

публикувано на 14.04.25 в 17:00