Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четвъртата THE BEST в Европа за слушателите в неделя

БНР Новини

Чудесно е, когато с израза THE BEST можеш да започнеш рецензията си за аудио, което тепърва ще прозвучи в ефира на България. Разбира се, този израз се употребява „под път и над път" и толкова много пъти е прикачен безпочвено и злоупотребяващо, че има по-скоро отблъскващ ефект, затова е важно много бързо направеното уточнение от къде е дошъл. За „Зана“ той дойде от най-сериозния международен форум за радио, телевизия и интернет в света, който отбеляза своята 30 годишна история. Вече три десетилетия PRIX EUROPA BERLIN напипва медийния пулс на света с най-смелите, най-проницателните и най-хуманно утвърждаващите програми от всякакъв жанр, вид и формат, разположени в трите главни посоки на комуникация – радио, телевизия и интернет. Това е празник за нещата, правени от хора, обичащи своята професия, вдъхновени, самоотвержени и стимулирани да я превърнат в поредица от откривателства, необикновени хрумки и неповтаряни попадения. И в този контекст „Зана“, радиоверсия по текста на Керана Ангелова, направена от режисьора Биляна Петрова с музиката и звуковата картина на Асен Аврамов, изпълнена от актьорите Сабина Коен, Огнян Симеонов, Станка Калчева, Снежина Рашева, Аделина Петрова, Димитър Костадинов, Слав Стоянов и изработена от звукорежисьорите Калин Николов, Живко Марев, Константин Райдовски, Димитър Василев, е празник.
Развивайки радиопроекта „Зана“, ние тръгнахме от автентичната картина на историческите събития и звуковата възстановка на бита, от местните ритуали за прогонване на бесове като въртенето на кучетата на въже, от регионалния фолклор, от нестинарството (древна традиция на танцуване върху неугасналия огън с цел приближаване до бога и прочистване) и автентичния език. Но работейки с цялата тази автентичност на мястото, времето и местния диалект, поехме по пътя на създаване на една приказна картина, обаче не на сантиментална приказка, а приказка като исторически сюжет, като архетип, дори „черна“ приказка. Най-важното в тази приказка е онова, което може да се чуе.
Слушайте „Зана“ в неделя от 16 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26