Тази седмица в Запазена марка „Радиотеатър“ ви предлагаме пет пиеси, написани от автори от БНР. „Аз считам театъра за сериозна професия, която прави или би трябвало да направи човека по-човечен, което значи по-малко самотен“ – казва големият американски драматург Артър Милър. Очевидно понякога писателят има необходимост да се изразява чрез различни изразни средства – било, за да се почувства самият той по-малко самотен, било, за да направи другите по-свързани. Затова за драматургията винаги е извънредно интересно, когато творци с друг натюрел „нарушават“ академичността й. Авторите, които ще слушате тази седмица, излизат от поезията, прозата, хумора и сатирата, публицистиката, за да зазвучат в ефира на Радиотеатъра и да го обогатят.
Можете да чуете радиопиесите на нашите колеги:
Понеделник, 12 декември – „Ела, легни върху мен“ от Силвия Чолева.
Участват артистите: Велислав Павлов, Яна Мошолова, Марина Мозжухина, Ивелина Илиева, Мария Кантарева, Петя Арнаудова, Василия Дребова, Пламен Добрев и др.
Режисьор – Снежина Петрова.
Вторник, 13 декември – „Мона и Магелан“ от Светлана Дичева.
Участват артистите: Стойко Пеев, Лонид Йовчев, Елена Димитрова, Екатерина Стоянова, Анриета Далова, Николай Антонов, Десислава Чутуркова.
Режисьор – Николай Ламбрев.
Сряда, 14 декември – „Две бучки лед“ от Весел Цанков.
Участват артистите: Ани Василева и Георги Кадурин.
Режисьор – Емил Манасиев.
Четвъртък, 15 декември – „Колко години живее папагалът“ от Майя Динева.
Участват артистите: Силвия Лулчева, Невена Калудова, Георги Кадурин, Светослав Добрев, Димитър Иванов.
Режисьор – Илия Добрев.
Петък, 16 декември – „Три бири – ново време“ от Георги Василски.
Участват артистите: Мариян Бачев, Михаил Петров, Сава Пиперов, Христо Чешмеджиев, Юлиян Балахуров.
Режисьор – Борис Панкин.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg