Накъде препускате? — пътят се вие високо в небето, блести яспис и рубин, седем свещника греят и осветяват вратата на дома, в който живее господ. Ето я огромната небесна зала и там са събрани всички: ангелите и серафимите, Боженка, Йосиф и Антон, Стамен и Вража, Йорде и Манолчо, Вангел с въжето на шията. Лудата по комбинезон и с едната гърда навън, божият син и майка му — всички те молят да сложиш най-после инструмента в ръцете на този грубиян и да му предадеш първия урок по виола д’аморе, защото той има нужда от това. Никакъв творец не е! Претупал е света за някакви си шест дни и е допуснал най-отвратителни грешки. Научи го на гами и арпеджи, на всички минорни и мажорни тризвучия на любовта, скъсай го от работа! Всеки ден! Все едно имаш неук пред себе си.
„Балада за Георг Хених“ от Виктор Пасков
България има много лица. За различните хора – различни. И според различните автори – различно интерпретирани. Но един от най-ярките образи на България е запечатан в „Балада за Георг Хених“ от Виктор Пасков. Повестта се появява на бял свят през 1987 година и остава завинаги в българската литература като едно от най-силните, талантливи и въздействащи произведения. България през погледа на малко дете и България, в която умира в мизерия и забрава лютиерът Георг Хених. За него тук не е родина, но за него и къде би могло да има родина. Той твори за Бога. Твори изкуство, което да възвисява и да надраства делничните ни граници. Изкуството, за което се плаща прескъпа цена.
Виктор Пасков (1949 - 2009) е завършил гимназия в София и консерватория в Лайпциг. Свирил е в джазови формации. Работил е като композитор, оперен певец и музикален критик в Германия. Бил е редактор и кинодраматург в Студия за игрални филми „Бояна”. Живял на различни места по света и според едно негово интервю - навсякъде се е чувствал по един и същи начин.
На Коледа ви предлагаме да чуете радиодраматизацията по повестта на Виктор Пасков – „Балада за Георг Хених“ – един полет на човешкия дух, един силен вопъл за светлина и вечност.
Автор на драматизацията: Йордан Стефанов.
Участват артистите: Петър Пейков, Жени Филипова, Александър Притуп, Вълчо Камарашев, Бистра Влахода, Александър Тончев и Александър Цеков.
Режисьор: Георги Темелков.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg