Въпреки многообразието в представите на много хора за съдържанието на тази популярна дума „класика“, именно на нея днес поставяме акцент. Така се вписваме в жанровата пъстрота на програма „Христо Ботев“ и БНР. Отдаваме почит на класичността, на създаденото от стари времена. Музикално-поетични творби, сътворени от наши европейски предци съчетаваме с току-що появили се български стихове, превърнати в песни.
През вековете големи композитори са писали музика по стихове на велики майстори на поетичното слово: Шекспир, Гьоте, Хайне, Томас Мур, Дюма-баща, Виктор Юго и още много други стойностни писатели, поети, които все още наричаме класици. Звучи донякъде с ирония, защото все повече думата „класика“ чуваме да се използва за Madonna от 80-те, Ace of Base от 90-те, за Бритни от началото на новото столетие. Разбира се, можем да се съгласим дори с това, още повече, когато се отнася до едно поколение със стеснен (за момента) естетически кръгозор и думите в днешната поп-рок музика за него са поезия, която след година-две вече ще е… класика. Но поезията, особено изпятата, е някъде другаде. „Някъде преди“, както казва българската песен. Защото (както бихме прочели и в любимата на всички „мрежа“), поетичната класичност изразява нещо, което освен че увеличава своята стойност във времето, притежава качества, практически – вечни.
Предаването съдържа изпълнения на Чечилия Бартоли, Лиляна Барева, песенни стихове от Пиетро Метастазио (своеобразен Боб Дилън на своето време!), Йохан Волфганг Гьоте, пиеси от Лудвиг Ван Бетовен, Франц Шуберт, Волфганг Амадеус Моцарт. Звучат и новите песни на един от най-известните български адвокати – Димитър Вълчев и песни от албума „Ботев булевард“ на Красимир Първанов, всички те, предоставени от авторите им специално за „Изпятата поезия“ по програма „Христо Ботев“.
В съботната вечер ще прозвучи запис на най-популярната опера от италианския композитор Умберто Джордано. Заради нея Пучини вижда в лицето му най-сериозния си съперник. Световната ѝ премиера е на 28 март 1896 г. в "Ла Скала", Милано. Либрето: Луиджи Илика Изпълнението на операта "Андре Шение" е от 5 юни 2024 г. Хорът и оркестърът на Кралската..
Поредица от концерти в подкрепа на новата генерация музика започва днес в София. Тя включва разнообразни жанрове, които ще бъдат изпълнени както от български, така и от чуждестранни артисти. Серията от девет концерта, под името Sofia Live Emerging Talent & Bands, обхваща жанрове от джаз до експериментална електронна музика и ще бъде..
Поредица от концерти "Духът на испанската и латиноамериканската музика" ще бъде открита днес в Националната музикална академия "Професор Панчо Владигеров" в София от 18.30 ч. Тя предлага богата програма, изпълнявана от изявени китаристи, както и уникален концерт, който съчетава традицията на класическото пиано с фолклорната музика. Всички..
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният диригент на Радиосимфониците, представя в "Артефир" програмата на празничния концерт, в която са закодирани дълбоки послания, свързани с предстоящия празник. "Програмата е типична за..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009 година. Във фаталния ден е пътувал за турне, където трябвало да свири с Филхармоничния оркестър на Бъфало, Ню Йорк, като член от групата на тромпетиста Чък Манджионе. Приближавайки се до Бъфало,..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg