Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 етажа – 10-етажен блок – 10-етажен здрач

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова



В лицето на автора на неделната радиопиеса от 16 часа ни предстои среща с личност, събираща познания, умения и талант в няколко посоки – филмов сценарист, актьор, автор-белетрист и драматург на телевизионни спектакли и радиопиеси, музикант, модератор на ток шоу, колумнист, учил история на изкуството в Лондон и полска литература в Люблин, носител на престижната американска награда за сценарий Hartley-Merrill през 1994, която му дава шанс и за съвместна работа с Робърт Редфорд.
Цезари Харашимович. Снимка: Gazeta WyborczaПиесата „10 етажа“ се появява през 2000 година в полското списание „Диалог“, след като е създадена като телевизионна драма в отговор на конкурс на Полската телевизия и е спечелила Първо място в този конкурс. През 2001 е поставена като радиопиеса и от Радиотеатъра на Полското радио, като постановката е на режисьора Януш Кукула (Janusz Kukuła), лауреат на фестивала Prix Italia 1995.
„10 етажа“ е драма за нашата възможно най-актуална съвременност. Историята, стояща в основата на сюжета, е реално случила се и широко коментирана в медиите в Полша. Тази история Цезари Харашимович успява да превърне в убедителна и увличаща фикция с измислени герои, представящи различни социални и професионални групи. Резултатът е колективен портрет на днешните поляци, а и изобщо на жителите на големия съвременен град по всички географски ширини. Това е портрет с преобладаващи тъмни и студени цветове, населен със самотни лица, страдащи и приведени под тежестта на вопиющата, ежедневно стресираща, и първа по спешност нужда да правят пари.
Нашата постановка е направена през 2009 от режисьора Георги Михалков и композитора и звукорежисьор Иван Драголов в рамките на съвместен полско-български проект „Панорама на съвременна полска драма“, осъществен със сътрудничеството на Полски институт, София, и със съдействието на колегите от редакция Радиотеатър на Полското радио.
И тъй като и режисьорът Георги Михалков е актьор, както и авторът Цезари Харашимович, поради една не особено дълбока и непредсказуема случайност и двамата участват с гласовете си съответно в българската и в полската версия на „10 етажа“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26