Отново се разбуни столичната общественост – в града пак се подготвят промени и пак не се знае дали ще бъдат за добро. Този път общината си е наумила да ремонтира улица „Граф Игнатиев” и площад „Славейков”, който наистина си е за ремонт, понеже от години на нищо не прилича. Само че за целта ще трябва да бъде преместен или ликвидиран прословутият книжен базар, който ни е наследство от първите години на прехода. И най-вече заради него се вдигна шум.
Израсъл съм недалеч и си спомням този площад от повече от половин век. Беше като кория насред паважа и бетона, в короните на дърветата цвърчаха безброй врабчета и човек рядко можеше да мине от единия до другия край, без те да му изцапат дрехите. Но на иначе малкото площадче имаше цели три кина и там винаги беше оживено.
После идваха промяна след промяна и положението ставаше все по-лошо. Мръсният въздух прогони врабчетата, дърветата оредяха, електричеството в един фонтан уби човек, а след най-голямата промяна книгите на България бяха изхвърлени на улицата. Мнозина се възторгнаха от това, видяха в него най-прогресивен факт и родство с Париж и Лондон, но то си беше срам и позор за държавната културна политика. Най-голямата книжарница в страната си беше и продължава да е битак, на който под съдрани платнища в студ и пек изтормозени случайни хора се препитават, като продават каквото им се стори търсено.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg