Напусна ни писателят, сценарист и драматург Георги Данаилов.
Само преди година го поздравявахме за неговия юбилей – 80 години. Малцина сред читателите му знаеха, че Георги Данаилов е дипломиран химик, но всички бяха покорени от алхимията в неговите книги: „До Чикаго и назад – сто години по-късно. Пътепис”, „Зимникът на рая“, „Спомени за градския идиот“, „Мемоарите на едно жълто паве“, „Цената на безсмислието“, „Към никъде“, „За Жан Жак Русо и други глупости“, „Доколкото си спомням“, „Весела книга за българския народ“, „Убийството на Моцарт. Размисли за възпитанието“, „Къща отвъд света“, „Деца играят вън“.
Свикнали бяхме да четем от театралните афиши из много български градове заглавията на неговите пиеси: „Господин Балкански“, „Една калория нежност“, „Есента на един следовател“, „Солунските съзаклятници“, „Краят остава за вас“, „Съдията и жълтата роза“ и др. Георги Данаилов беше носител и на награди от международните кинофестивали в Кан, Москва, Техеран и Сан Себастиан за филмите, заснети по неговите сценарии: „Деца играят вън”, „Хирурзи“, „Лагерът“, „Почти любовна история”, „Забравете този случай”, „За къде пътувате?“, „А сега накъде?“ и „А днес накъде?“.
Последният ни разговор с писателя Георги Данаилов беше на Националния празник 3 март в предаването „Артефир“. Свързахме се с него по телефона. Открихме го, разбира се, в любимото му място – село Ковачевица. Интервюто не беше за неговите книги, а за едно издание с кореспонденции от времето на руско-турската война, което Георги Данаилов беше приел почти като своя мисия. Писателят беше развълнуван, че книгата на руския юрист, публицист, военен кореспондент и либерал Евгений Утин „Писма от България през 1877“ най-после – след почти 140 години – е преведена на български език от журналиста Панайот Денев.
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg