След два дни българските граждани отново ще застанат пред урните за да изберат хората, които ще ги управляват в бъдещия 44 парламент. По време на цялата отминаваща вече изборна кампания Централната избирателна комисия беше в окото на медиите, просто защото преди избори това е една от най-важните институции, от които зависи вотът на българите по време на всякакви избори.
Критиките тази година към ЦИК бяха че изпълнявайки стриктно алинеята и буквата на закона, нейните членове закъсняха с решенията си за машинното гласуване и излязоха виновни за това, че сравнително бързото средство за гласуване – машинното не успя да стане задължително и малките машини не влязоха в състава на секционните избирателни комисии.
Все пак Централната избирателна комисия си взе поука от някои грешки по време на президентските избори и този път наблегна върху организацията на гласуването на българите в чужбина, още повече, че за парламентарните избори желаещите да дадат своя вот зад граница бяха много повече отколкото на президентските избори през есента.
И така – този път секционните избирателни комисии зад граница ще бъдат 371 и в тях ще дадат гласа си над 45 хиляди души. Това не всички желаещи, голяма част от тях ще се впишат в списъците на 24 март, когато отидат да гласуват.
Каква е готовността на ЦИК за предстоящите избори и по-добра ли ще е организацията този път. За това говори пред микрофона на „Законът и Темида“ говорителят на ЦИК Камелия Нейкова.
Нека не чакаме да стане 17 часа и чак тогава да решим за кого ще гласуваме и да отидем в последния възможен момент пред урните, бе една от препоръките на г-жа Нейкова. Независимо от факта, че членовете на секционната комисия са длъжни да допуснат гласуващи и след 19 часа, ако те са пред вратите на секцията.
Ако гражданите решат да използват правото си преференции – нека не избират кого с кого да заменят чак когато влязат в кабината за гласуване. По-добре е да поинтересуват предварително и да са готови със своя избор за да пречат на останалите гласоподаватели.
И накрая трябва да се има предвид и съвпадението със смяната на не часовото време – всяка пролет ни се „изяжда“ по един час, така че и това да бъде условие да личната организация на гражданите за изборите.
Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..
Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg