Постановката е на Веселка Кунчева по прочутия роман „Последното изкушение на Христос” на Никос Казандзакис, заради който големият гръцки писател е отлъчен от Гръцката православна църква и прокуден от родината си, а книгите му са анатемосани. Веселка Кунчева, заедно с Ина Божидарова, е и автор на сценичната версия за представлението. В образа на Исус се превъплъщава младият Пламен Димов, студент на Ивайло Христов, Христо Петков е в ролята на Юда, Жорета Николова - на Богородица, а Александра Василева е в образа на Мария Магдалена. Сценографията и костюмите са на Мариета Голомехова, композитор - Христо Намлиев.
Романът на Казандзакис е екранизиран от Мартин Скорсезе през 1988 г., с Уилям Дефо в ролята на Христос и Харви Кайтел в образа на Юда. Въпреки че е определен за скандален и предизвиква религиозни протести, филмът получава редица номинации за „Оскар”, „Златен Глобус” и „Грами”, но все още е забранен за показване в много страни.
Премиерните представления на „Последното изкушение” са на 29 и 30 март на голямата сцена на Народния театър „Иван Вазов”.
Днес в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на спектакъла "Когато розите танцуват" от Валери Петров. Тя е една от емблематичните пиеси в репертоара на театъра, чиято първа реализация е през 1961 година под режисурата на Гриша Островски. След 64 години режисьорът и актьор Николай Урумов се нагърбва с нелеката задача да постави..
Тази вечер ще се състои концертът "Едит Пиаф – песента на любовта". Той отдава почит към творчеството на легендарната французойка, от рождението на която се навършват 110 години през 2025 г. В концерта ще участват двете солистки на Държавната опера в Бургас – сопраните Мария Цветкова-Маджарова и Нона Кръстникова. На пианото ще бъде Страцимир Павлов,..
Днес, 27 февруари ще се състои творческа вечер "Морето е живо", посветена на поета и журналист Тома Бинчев. Организатор е софийският филиал на Съюза на свободните писатели. Литературният критик доц. Георги Цанков и литературният историк проф. Михаил Неделчев ще направят обзор на творчеството на поета. Артистичен прочит на част от творбите ще..
Да се върне в нормативната уредба правилото за оценяване на кандидатстващите за финансиране проекти към Националния филмов център, при което се стига до най-вярната средноаритметична оценка между всички членове на комисията, както и всички, получавали помощ от изпълнителната агенция, когато бъдат избрани чрез жребий за членуване в съответната..
"Определят мъжа като човешко същество, а жената като женска. Всеки път, когато тя се държи като човешко същество, казват, че имитира мъжа." – Симон дьо Бовоар В "Нашият ден" насочваме вниманието си към един елегантен том, събрал три от белетристичните произведения на Симон дьо Бовоар . Те излизат в превод на Румяна Станчева, в елегантно..
Белодробният карцином остава една от водещите причини за онкологична смъртност в световен мащаб, въпреки напредъка в медицината и разнообразието от..
Отскоро в ръцете на специалистите и любознателните читатели е едно интересно издание, плод на дългогодишен труд – каталог на библиотеката на Осман..
Нова научнопопулярна книга открива поразителни прилики между имперския Рим и индустриалния Запад. "Защо се разпадат империите" от Питър Хедър и Джон Рапли..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg