Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петко Каравелов - един държавник в сянка

БНР Новини
„Св. Седмочисленици” е с уникална история. Църкви, които са превърнати в джамии има много, но построена джамия да бъде превърната в църква - рядко. Освен това преди да стане църква, джамията е била превърната в склад за муниции и в затвор. Сградата в миналото е била наречена „Черната джамия".
Снимка: БГНЕС

Петко Каравелов е сред водещите български политици от края на XIX век, един от строителите на съвременна България, по израза на Симеон Радев.

Петко КаравеловБългарската историческа наука се е занимавала доста с личността му, но сякаш той продължава да стои в могъщата сянка на неговия първоначално съртник, а след това политически противник Стефан Стамболов. Дори го затваря в „Черната джамия”, а легендата гласи, че когато – бит и със синини, е попитан от чуждестранен журналист дали е измъчван, той с гордост отговаря, че българската демокрация не позволява такива злодейства.

Вярата му в демокрацията го води да нарече така и партията, създадена от него по-късно – Демократическа партия. Изобщо един достоен български държавник, за когото трябва да се говори. Рожденият му ден на 5 април дава всъщност такъв повод: предаването „Премълчаната история” на същата дата е посветено нему с желанието да се осветли неговата дейност не само като политик, но и като човек – отношенията със съпругата му Екатерина Каравелова, с неговите политически съратници и опоненти, с чужденците, пребиваващи по онова време в нашата страна.

На всичко това ще се спрем заедно с проф. Йорданка Гешева от Института по история на БАН и проф. Димитър Саздов от Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

Слушайте ни в сряда, 5 април, от 15.30 часа.
А ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32