Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Николай Денков: Целта не е да се намалят средствата във висшите училища, а да се спре приемът на студенти, които след това не могат да намерят реализация

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Тази сутрин, специален гост в студиото на „Нашият ден“ беше проф. Николай Денков. Служебният министър на образованието и науката представи приоритетите и коментира проблемите в образователната система в страната.
По темата за семестриалните такси във висшите учебни заведения своите позиции представиха заместник-ректорът на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, доц. Константин Константинов и заместник-ректорът по учебната дейност в Югозападния университет „Неофит Рилски“, проф. Антони Стоилов.
Проф. Николай Денков подчерта, че от началото на тази година има увеличение на държавната субсидия в повечето от професионалните направления, в които се обучават студенти. И допълни, че държавната политика, освен да се грижи за висшите училища, трябва да помисли и за нуждите на икономиката: Защото ние произвеждаме всяка година по 15 - 20 000 висшисти, които след това не намират работа,  а в същото време има остър дефицит на други специалности.
Кои други теми коментира служебният министър на образованието и науката, проф. Николай Денков, може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център "Конкордия" в село Малки Искър: Подкрепа за уязвими групи и семейства

Семейният център "Конкордия" в село Малки Искър се отличава с активната си работа с уязвими групи от местната общност. Центърът се стреми да предостави необходимата образователна и социална подкрепа на децата и техните семейства, които се намират в трудни условия. Ръководителят на центъра, Йорданка Иванова, сподели в ефира на предаването "Нашият..

обновено на 27.06.24 в 13:58

Литературните акценти за първото полугодие на 2024 година – кои са те?

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" през първото полугодие на литературната 2024 година  Лиляна Якимова , гост в предаването и представител на студентите от Програма "Преводач/Редактор" на Софийския университет, сподели своите наблюдения и анализи за най-важните и забележителни събития и книги за годината досега. Тя..

публикувано на 27.06.24 в 10:38
Лиляна Якимова, Светлозар Желев и Иво Иванов

Иво Иванов: За света като динамична система

Книгите на Иво Иванов , сред които "Кривата на щастието" и "Хроника на болката", сякаш притежават силата да променят живота на своите читатели. За писането, важните неща в живота, добрите, човешки примери, историите, които учат и вдъхновяват – разговор в "Нашият ден" с журналиста и писател, живеещ в САЩ. " Ако имам някаква мисия в живота,..

публикувано на 27.06.24 в 10:32

27 юни – Международен ден за борба с диабета

Международният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 27 юни. Този важен ден е създаден за първи път през 1991 г. от Международната федерация за борба с диабета и Световната здравна организация (СЗО). Основната цел на деня е да се повиши общественото осведомяване за рисковете и усложненията, свързани с това социално значимо заболяване...

обновено на 27.06.24 в 10:18
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14