От днес в Кипър започват "Дни на българската култура". Празниците, които се провеждат за десета година, продължават до средата на юни.
Българските културни празници се организират от Съюза на българите в Кипър, под егидата на българското посолство, с прояви в четири града на острова – Пафос, Никозия, Лимасол и Паралимни. Те се откриват тази вечер в град Пафос с фотоизложба със снимки от България, чиито автори са Ивет Пъшева и Иванка Димитрова.
Програмата на десетото издание на българския фестивал включва концерти, поетичен спектакъл, художествени изложби. В тях участват български музиканти, изпълнители, актьори, художници, които живеят и творят на острова. На български киновечери нашите сънародници и кипърските приятели на България ще могат да видят филмите “Докато Ая спеше” и “Пътешествие с тракийските царе“. Постановката “Пиянството на един народ – глас, светлина и слово“, посветена на 141-годишнина от Априлското въстание, ще изнесат в Никозия учениците от българското училище “Народни будители” в град Паралимни.
Централното събитие за честването на 24 май тази година ще събере сънародниците ни в Пафос, който е “Европейска столица на културата 2017”. Така българската култура ще бъде представена и като част от неговата програма.
Една от най-вълнуващите прояви, посветени на светите братя Кирил и Методий, ще бъде празничната манифестация, която ще се проведе за първи път в Кипър. В шествието в Никозия ще участват деца от българските училища на острова, като то ще завърши с концерт. С българските културни празници тази година се отбелязва и 10-годишнината от създаването на две от българските училища на острова – българското училище в Пафос и училище “Св. Климент Охридски” в Лимасол.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg