29 април е Международен ден на танцовото изкуство. Изборът на датата не е случаен – това е рождената дата на „бащата“ балета в сегашния му вид с характерните позиции на ръцете и краката – френския балетмайстор Жан-Жорж Новер. Самият Новер дава и свое определение за този самостоятелен жанр сценично изкуство: „Драма, написана с музика и въплътена чрез хореография“.
Денят е обявен за празник на танца по време на една от сесиите на Юнеско през 1982 година в София.
С нов спектакъл ще отбележат своя празник и артистите от балета на Софийската опера и балет. В три премиерни вечери от днес до неделя на сцената на Операта в София ще бъде представен балетният триптих „Пахита“, „История на една любов“ и „Да танцуваш на инат“.
„Пахита“ е балет, създаден върху литературната основа на новелата на Мигел де Сервантес „Циганката“. Музиката е на Ернест Делдевез и Лудвиг Минкус. Първата постановка е в парижката „Гранд Опера“ през 1846. Постановката е на Жозеф Мазилие.
„Пахита“ на сцената на Софийската опера и балет е по единствената оцеляла хореографска версия на произведението в редакцията на Мариус Петипа. В образите ще се превъплътят Марта Петкова, Катя Петрова, Емил Йорданов, Никола Хаджитанев, Александър Александров и всички млади сили на балетната трупа.
Другите две балетни миниатюри са комични реплики на два от най-папулярните балетни шедьоври: „Историята на една любов“ към „Дон Кихот“ от Минкус и „Да танцуваш на инат“ към „Жизел“ от Адолф Адам. В „Да танцуваш на инат“ ще прозвучат и творби на Римски-Корсаков.
Хореограф на комичните миниатюри е бившият солист на трупата – Йордан Кръстев. Тези произведения ще дадат на младите артисти възможността именно в празничния ден да покажат танцовото си майсторство.
Диригенти са Борис Спасов и Жорж Димитров. Художник на впечатляващите костюми е Христина Михалева-Зорбалиева.
Честит празник!
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg