Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малта - древна земя, през която са минали много цивилизации

| обновено на 09.05.17 в 14:26 БНР Новини
Бастионите на Ла Валета, „Окото” на остров Гозо и паметникът на основателят Жан дьо Ла Валет
Снимка: Симеон Идакиев

Малта се намира на 90 километра от Сицилия и на 290 километра от крайбрежието на Африка. Спокойно може да се каже, че заема централно положение в региона на Средиземноморието. Архипелагът е принадлежал на финикийци, картагенци, римляни, араби, нормани и кастилци, оставили свой отпечатък върху малтийците, при които могат да се срещнат най-разнообразни физически типове. Както между впрочем и у нас...
Най-ярка в Малта е следата на рицарите от ордена на йоанитите или хоспиталиерите, които идват тук от Родос през 1530 година. Наричат ги така, защото първоначално неговите членове били монаси, които трябвало да се грижат за болните пилигрими / тоест поклонници / в Светите земи. По-късно възникнала необходимост от защита на поклонниците, които се отправяли към Ерусалим и орденът се превърнал във военен и рицарски. Към средата на 12 век в неговото ръководство имало представители на най-знатните благородници на страните от християнския свят и той се превърнал във внушителна военна сила. На Родос рицарите усъвършенствали своите военни умения и станали непобедими в морските сражения, като даже се осмелявали да нападат турците на собствената им територия. Били много повече войни, отколкото духовници.
След посещението на столицата Ла Валета, древната Мдина, градовете Слима, Марташлок, Моста, остров Гозо и безбройните културни и природни забележителности се сетих, че бях прочел някъде следния пасаж: ”Посещението на Малта е удивително пътешествие през историята, цветовете и ароматите на най-прекрасния архипелаг в Средиземно море!” Уверявам ви, че написаното напълно отговаря на истината. Когато чуете разказа от звуковия файл, ще се убедите и вие.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10