Началото на археологическото лято 2017 за екипите на професор Николай Овчаров съвпадна с появата на най-новата му книга „Слънцето залязва над Ангкор“ – едно пътешествие в тайнствения Индокитай.
На пресконференция в БТА професор Овчаров обяви пред медиите, че ще се работи на три обекта. Продължават разкопките на Перперикон. Беше представена и току-що завършилата реставрация на западната част на Перперикон.
В близките месеци предстои проучване на средновековната църква край село Добромирци община Кирково. Археолозите се надяват да открият доказателствата, че някъде там е погребан Патриарх Евтимий.
Това лято ще продължат и разкопките на античния и средновековен град Мисионис. Още основоположникът на българската археология, чехът Карел Шкорпил, изказва предположение, че Мисионис се е издигал на 7 км западно от град Търговище, в северния край на стръмния пролом на река Врана. А разкопките на Димитър Овчаров показват, че към 9 - 10 век животът на това място се възражда и в руините на древния град се създава древнобългарско селище, свързано тясно с близката столица Велики Преслав.
Известна е и голямата страст на наследствения археолог Николай Овчаров към пътешествията до далечни и по-близки, но неизследвани места по света. Неговите книги, като „Търсачът на минало открива света“, „В Африка сред лъвове и сенки на предците“, „От Камчатка започва Русия“ и други – резултат от тези далечни и близки пътувания – дават възможност и на нас читателите да погледнем на света през очите на историка.
Най-новата книга на Николай Овчаров „Слънцето залязва над Ангкор“ разказва за Индокитай – полуостровът обединяващ с името и положението си държавите Виетнам, Тайланд, Камбоджа, Лаос, Мианмар (доскоро Бирма), както и части от Бангладеш на север и Малайзия на юг. Будизъм и войни, величие и разрушения, загадъчна архитектура и изумителни артефакти – можете да откриете Индокитай в разказа на българския историк-пътешественик.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg