• На 13 май 1981 „сивият вълк” Ахмет Али Агджа стреля по папа Йоан-Павел II на площад „Сан Пиетро” в Рим. Година по-късно се появява и „българската следа”, според която съучастници на Агджа в атентата са наши сънародници. А през 1989 големи групи китайски студенти окупират площад „Тянанмън” и започват гладна стачка. Известният с фразата „Не е важно дали котката е черна или бяла, важното е да лови мишки” китайски лидер Дън Сяопин решава проблема няколко дни след това - танковете влизат на площада и удавят протестите в кръв. Избитите са стотици, ако не и хиляди. Но за котките (не и за вълците) ще говорим по-късно.
Мислите, че тези събития не са свързани с културата? И грешите. Версиите на Агджа за стрелбата по папата са по-заплетени от бразилска сапунка, а основни искания на китайските студенти и интелектуалци са свобода на словото и медиите.
Друго ни интересува обаче. Къде е душата тук? Сюжетите около мюсюлманина, католика, конфуцианеца-комунист и идеалистите ни карат да се питаме: ама наистина ли сме боговдъхновени? И само ние, хората ли? Готови отговори не даваме, Думата на деня е Душа.
• За котките, магическите същества и душите разговаряме с художничката Анжела Минкова. Повод е новата й изложба „Обичам те, Кодучева, любов моя”.
• В Бележките върху календара: явяването на Богородица от Фатима, първото джиро на Италия и стартовете на Формула 1. А също - рожденици: художникът Жорж Брак, майсторът на фотообектива Ян Саудек, емблемата на независимото кино Харви Кайтел, създателят на светове Роджър Зелазни.
• „Флюк”, „Гарбидж”, „Тинариуен” и „Масив Атак” отговарят за музиката.
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
В редакция "Хумор и сатира" не гледаме отвисоко на тъпите вицове, даже напротив, а ако са и стари, ни иде да възкликнем "О, миг, поспри!" Не възкликваме обаче, защото тъпите вицове не щат възклицания, а разказване... Чуйте сега много тъп виц, а другото от "Голямата къща на смешните хора" в неделя след 18 часа . Снимката е илюстративна
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg