Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското слово през втората половина на ХХ век – въздигано и/или мачкано

БНР Новини
24 май е Денят на славянската и българската писменост и култура – ден, който в паметта на нацията стои светъл и вековечен. Негови най-активни сподвижници и радетели са българските поети и писатели – призвани да съхраняват, обогатяват и въздигат словото и „наш’та реч омайна сладка”. През втората половина на ХХ век обаче тяхното слово е едновременно въздигано – когато отговаря на партийната линия и на идеологическата догматика, и мачкано – когато се опитва да изказва истината, очарованието, възвишеността. Та точно за тази амбивалетна позиция на словото, на българското художествено слово е посветено предаването „Премълчаната история” на 24 май. За това как се е чувствало то през втората половина на ХХ век, кои са били хората, които са го държали будно и красиво, и за другите, дето са опитвали да го развалят и принизят. Много са случаите на такива цензурни посягания – като се започне от вкарването на знаменити български писатели в лагери и затвори – тук случаите със Змей Горянин и Трифон Кунев са особено фрапиращи, със забраната за изучаване на Иван Вазов, с начинанието да се обругае „Тютюн” на Димитър Димов, светото, сложено върху гениални поети като Константин Павлов, Николай Кънчев, Иван Цанев, „Лютите чушки” на Радой Ралин и Борис Димовски, ударите срещу романа „Лице” на Блага Димитрова... Подобни печални агресии са наистина множество. В същото време привилегиите за онези, които послушно и смирено следват разпоредбите на властта – за съжаление, тук отново може да се изрежда продължително. И същевременно наградите за послушанието им, описани от Георги Марков в „Задочни репортажи за България” с неподправен патос и истинско омерзение. Та тъкмо за това сложно състояние на словото през тоталитарната епоха на развития социализъм ще дойде реч с доц. Пламен Дойнов – литературен историк, един от най-добрите познавачи на литературата на Народната република, и писателя Владимир Зарев, имал щастието да живее и в двете епохи на литературно битие – и преди промените, станали на 10 ноември 1989 година, и след тях.


Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27