Нека съм дете –
едно дете, което
по възраст само да расте,
да скита край морето.
Да не съзнава, че мъжът
жената пожелава
заради женската й плът
и за гръдта корава.
И щом се срещне със едно
момиче тъмнооко,
да види в роклята – платно,
в очите му – посока.
Да тръгнат двамата на път,
без много да му мислят,
и да открият, че светът
е нов, красив и искрен.
Да бягат те като деца,
да скачат, да лудуват,
опрели своите лица,
с уста да се целуват.
В колибка на кокоши крак
под четири тополи
внезапно да ги свари мрак –
наивни, смели, голи.
Да има слънце, после дъжд,
а после сняг и зима,
да дойде пролет изведнъж
и те да станат трима.
Да тръгнат – три деца на път
и все така да мислят,
че покрай тях шуми светът
и нов, и чист, и искрен.
стихове: Недялко Йорданов, музика и изпълнение: Юри Ступел
Така, като своеобразно пътуване, словесно е изобразил кръговрата на живота Недялко Йорданов през 1962 година. 15 години по-късно Юри Ступел превръща в песен стиховете на поета. Почти по същото време Юрката пише още една песен, свързана с темата в днешната ни среща: „Песен за пътя, който тръгна на път“ – приказка на Стефан Цанев, превърната в телевизионен епизод на поредицата на Климент Денчев „Климбо пее и рисува“ по БНТ. В „Изпята поезия“ по програма „Христо Ботев“ звучи песенна лирика за пътя, пътешествието с изкуството на Пол Саймън, Арт Гарфанкъл, Джон Денвър, Заз, Ирене Гранди, Орлин Горанов, „Ийгълс“ и Дейвид Бауи с една незабравима „Космическа Одисея“…
Добре дошли сте в нашето музикално-поетично пътешествие!
неделя, 23 юли, от 17 часа
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg