Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искам, 1 юли: Звезда

БНР Новини
Постер на документален филм за "Марлон Брандо" на международния пазар на аудиовизуално и дигитално съдържание MIPTV 2014, проведен във Фестивалния дворец в Кан, Франция (7 април 2014 г.)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Думата на деня е Звезда, но не за астрономически тела говорим тази събота, а за „звездите“ на популярната култура и странното ни време. Това време, което френският философ Жан Бодрияр схваща като епоха на симулация, симулакруми и хиперреалност. „Реализираната” хиперреалност, така да се каже, е Америка, тематизирана от Бодрияр в едноименната му книга. Въобразената страна е встрастена в образите, „показвани” от медийните машини. Централен сред тях, естествено, е този на… звездата. За да анализираме този феномен изграждаме портрет на медиен герой, свързал два културноисторически периода: този на индустриалното общество и постмодерното време. Марлон Брандо, който си отиде на 1 юли 2004 година.
С музиканта Илко Биров, който е гост на предаването, разговаряме за алтернативната музикална сцена, Боб Дилън и неговия Нобел за литература, а също за това как се проверява хубавата песен: когато я затананикат децата…
Друга легенда – този път литературна, открива нашите Бележки върху календара: противоречивият, но и гениален Луи-Фердинан Селин. В неговата компания са и три много различни, но силни жени: Жорж Санд, принцеса Даяна и Лив Тайлър. Завършваме с появата на вещ, която от най-верен другар на писателя, се превърна в нещо красиво, но безполезно – пишещата машина.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Енев

Деян Енев по следите на изгубената поезия

Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия".  Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата.  На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..

публикувано на 16.01.25 в 16:48

Открива се книжарница на независимите издателства

"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги.  Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..

публикувано на 16.01.25 в 16:33
Александър Христов

Несъгласията на Александър Христов в новата му стихосбирка

"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не".  Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..

публикувано на 16.01.25 в 16:00

Фотографска изложба на проф. Цочо Бояджиев

Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..

публикувано на 16.01.25 в 15:42

Тъпи вицове трябват!

В редакция "Хумор и сатира" не гледаме отвисоко на тъпите вицове, даже напротив, а ако са и стари, ни иде да възкликнем "О, миг, поспри!" Не възкликваме обаче, защото тъпите вицове не щат възклицания, а разказване... Чуйте сега много тъп виц, а другото от "Голямата къща на смешните хора" в неделя след 18 часа . Снимката е илюстративна

публикувано на 16.01.25 в 14:20