Пенчо Славейков, поетът и публицистът, есеистът и критикът, е уважавана, но сякаш неразбрана личност от българската културна история. Мнозина знаят за съперничеството му с Иван Вазов и в сянката на това съперничество се губи делото му – модерно, с неистов устрем за новаторство. Такова новаторство, че в отчаянието си заради глухотата на своите сънародници, поетът се произнася за нас със съвсем не приятното определение „фасулковци”.
Слава Богу, „фасулковци” вече повечето от нас не са и могат да оценят какво е сторил той за развитието на българския интелект. Тъкмо това се опитва да разкрие в своя драматургичен текст за Пенчо Славейков авторката Мария Громова, като в същото време показва, че поетът не е някоя префърцунена фигура, а земен, истински земен човек. Той е видян през очите на Стоян Чилингиров, който в своите спомени описва с респект фигурата на твореца – създал първата българска епопея „Кървава песен” и едва не получил Нобеловата награда през 1915 година. Прочее, пореден неслучил се благоприятен за развитието на българската култура исторически пробив.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg