„Лъвский - европеец в Българско“ се казва най-новият филм за Васил Левски. Негов автор е младият режисьор Искрен Красимиров, който досега е направил няколко художествено-документални филма, посветени на живота и делото на велики българи – първите му два филма разкриват факти около живота и делото на Христо Ботев, последваха филм за Софроний Врачански, филм за Алеко Константинов и цар Борис III, още един филм за Ботев и филм за Иван Вазов. Заснемането на филми е една от дейностите на платформата „НЕзабравимата България“, с която Искрен Красимиров и неговите съмишленици - родолюбци мисионерстват из България и навсякъде, където има български общности, за да популяризират българските национални герои.
С Искрен Красимиров, който е потомък на Ботев четник и в последните години по време на исторически възстановки често се въплъщава в образа на Христо Ботев, разговаряме в студиото на „Аларма“. За предизвикателството да се направи филм за Васил Левски, за това как е избран екипа – актьора Симеон Владов – в ролята на Левски, журналиста Златимир Йочев – в ролята на разказвача и двамата консултанти на филма – проф. Пламен Митев и проф. Иван Стоянов – историци; Искрен Красимиров, който освен режисьор е и оператор на филмите си, разказва за трудното финансиране на родолюбивите начинания, за сюжета на филма „Лъвский - европеец в Българско“, както и за неизвестни исторически факти около живота и делото на Левски.
Уточняваме защо в заглавието на филма името на Дякона е изписано „Лъвский“, а не „Левски“, споменаваме някои прелюбопитни факти за отношението към Левски от страна на някои бележити по онова време българи, а Искрен рецитира две от стихотворенията, които винаги казва преди прожекциите на филмите си: „Моят Ботев“ и „Моят Левски“. Техен автор е Красимир Стефанов – сценарист на някои от филмите на Искрен и неговият баща.
В галерия "33" във Варна тази вечер от 18:00 часа се открива изложба акварели, озаглавена "Морето и ние", на артистичното семейство Селма и Краси Тодорови . Повече за нея може да чуем от авторите, с които разговаря Теодора Церовска. Слушайте!
Тази вечер в Културния център "Двореца" – Балчик предстои събитието "Джаз импровизатори изпълняват камерна музика". Концертът е част от Камерния музикален фестивал "В Двореца". Повече за него разказва Грациела Панайотова – артистичен директор на фестивала и изпълнител в Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Записът осъществи Теодора..
Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково поставя началото на инициативата "Лято в библиотеката" . Събитието включва читалня на открито сред природата и множество срещи с автори. Единственото изискване на организаторите е децата, които желаят да се включат, да имат регистрация и читателска карта за библиотеката. Повече..
Сдружение "Изкуство в действие" отбелязва 35 години с изложбата "Архаично" , която се открива тази вечер (1 юли). Години наред сдружението цели да модернизира българското изкуство, да насърчава младите, експеримента, да развива педагогически дейности. Орлин Дворянов е куратор на изложбата и един от създателите на "Изкуство в действие" през 1990..
За пета поредна година фондация "Проект Бузлуджа" кани всички почитатели на вълнуващите преживявания, красивата природа и значимите каузи на тридневния фестивал OPEN BUZLUDZHA, който ще се проведе от 15 до 17 август в сърцето на Стара планина. Фестивалът тази година ще предложи богата културна програма, впечатляващо 3D мапинг шоу и добро настроение..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на..
Климатичните промени и замърсяването с пластмаса са сред най-сериозните предизвикателства на нашето съвремие. Всяка година по света се използват над 1..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg