Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Синът и внукът на Елин Пелин разказват

На 18 юли през 1877 година в село Байлово - Софийско се ражда Димитър Иванов Стоянов – големият разказвач, познат ни като Елин Пелин. Авторът на повестите „Гераците“ и „Земя“, на любимите герои на децата Ян Бибиян, Пижо и Пенда, приема - според тогавашната традиция в средите на българските писатели - псевдонима Елин Пелин. Открива го в една народна песен още около 1895 година, след като публикува първите си стихове и разкази. И с това име става любим автор на българските читатели - особено в началото на 20 век, когато майсторството му на сладкодумен разказвач и проницателен психолог се разкрива в два тома със забележителни разкази.
Елин Пелин не мечтаел да стане писател, а художник. Рисувал много от дете, сам приготвял боите си. Но не боите, а думите били онова изразно средство, чрез което разказвачът от Байлово превръща обикновените жители на селата из Софийското равно поле в герои от голямата европейска литература.
А и писателското въображение на Елин Пелин е „виновно“ за масовата убеденост във всяко следващо поколение малки български читатели, че първият човек стъпил на Луната е Ян Бибиян, а Нийл Армстронг е просто първият възрастен оказал се там.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16
Антон Митов и проф. Боян Добрев (вдясно)

Мултимедията в живота на проф. Боян Добрев

Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..

публикувано на 02.12.24 в 15:39
Александра Рамирес

Илюстраторката Александра Рамирес: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител за Италия от А до Я"

Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...

публикувано на 02.12.24 в 12:44