Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фантастика през август

БНР Новини

Налице е робот, който чете чужди мисли. Въпросът е защо го прави. Учените са произвели позитронен мозък, който на пръв поглед не се различава от останалите. Но той се различава. Чете човешките мисли. Освен това внушава свои мисли. И учените са в смут. Не само от недоразумението на произведението си. А и защото възниква въпросът какви са човешките мисли – скучни, сиви, подли, дребни или... такива, които не биха притеснили никого, ако някой може да ги прочете, особено безпристрастния робот. Така или иначе тази неделя след полунощ разполагаме с необичаен и непредвиден робот, който чува, разбира и знае всичко за всеки. Той не оставя място за тайни, а разбулените тайни разколебават човешката увереност и нараняват чувствата. Ето защо една машина ще преобърне не само представите за роботика на самите ѝ създатели, но и целия им вътрешен мир.
„Радиотеатър след полунощ“ тази седмица представя световноизвестния класик-фантаст Айзък Азимов. Както и прехвърля мост към следващите пет нощи, когато в „Запазена марка „Радиотеатър“ ще чуете поредица от произведения на големите майстори на този жанр – отново Айзък Азимов, последван от Рей Бредбъри и Станислав Лем.
Автор на драматизацията: Мая Бениеш.
Участват артистите: Николай Бинев, Ицках Финци, Невена Мандаджиева, Никола Стефанов и Ивайло Герасков.
Режисьор: Мария Нанчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02