Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„40 капки кръв“ на Веселин Тачев и „Самиздат 1963 - 1966“ – непознатата българска интелектуално-литературна съпротива

БНР Новини
Шири се сред българското общество тезата, че по време на комунистическия тоталитаризъм не е имало прояви на съпротива, а тихо и мирно сме си живуркали сред блатото на безвремието. Особено силно това убеждение се прехвърля върху представителите на наричаната тогава „художествено-творческа интелигенция“, които, видите ли, подредени на тлъстата хранилка, изобщо не си давали труда да въздигат морално, граждански и политически своите сънародници. Тезата, разбира се, като всяка теза, тоест реалия, разположена на границата на митовете и догмите, бива опровергавана от фактите. С други думи, това, че нещо не ни е било известно от онова време, тъй като е било старателно прикривано от властите, а пък в днешно време удобно прикрива разпространеното равнодушие, не означава, че е вярно. И самиздатската книга на Веселин Тачев „40 капки кръв“, издадена в Русе, и самиздатската поезия, който той събира в малка книжка със свои стихове и стихове на своите приятели Йордан Трендафилов, Иван Цанев, Здравко Кисьов, Димитър Вятовски, Димитър Горсов, Менча Соколова, Владимир Попов – хора, повярвали в хрушчовското „размразяване“, демонстрира цялата несъстоятелност на ширещото се сред българите твърдение. Такива актове на съпротива, колкото и те да са неизвестни, са позволявали на хората, извършили ги, да се чувстват повече хора, да запазват и бранят човешкото си достойнство. Нещо повече, говорейки за тях, популяризирайки ги, с това ще се укрепва и развива и достойнството ни като общност, която е имала своите нестрахуващи се и рискуващи съотечественици, въздигащи именно доблестта на отечеството като най-висок и неоспорим авторитет.
Доц. Пламен Дойнов, проф. Николай Аретов и Митко Новков в студиотоЗа Веселин Тачев, за българския самиздат, за други актове на интелектуална съпротива в "Премълчаната история" говорим с доц. Пламен Дойнов от НБУ и проф. Николай Аретов от Института по литература на БАН.




А ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05