Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телевизионната легенда ”Атлас”

С това предаване се връщаме 49 години назад във времето, за да възкресим спомена за една емблематична телевизионна рубрика. Става дума, разбира се, за „АТЛАС”, в който имах удоволствието да работя няколко десетилетия, начело на който в началото на октомври 1968 година застава професор Тянко Йорданов, учен –хуманист, подпомаган от вдъхновени съратници.
Наречена основателно с ласкавото название ”Прозорец към света” рубриката бързо печели популярност, защото се придържа към няколко твърдо отстоявани принципа: значими теми, интересни гости, високо качество на предлаганите предавания, липса на снобизъм и маниерност, приспособяване към нарастващите изисквания на аудиторията. И още- знания, поднасяни интересно, без дидактика. Както и култура - на езика и изразните средства.
Замислена като рубрика, призвана да разширява едва ли не само географския кръгозор на зрителите, тя се променя през годините и като визия, и като съдържание, става по-динамична, включва в тематиката си експедициите - планински, морски и подземни, но поднася на своите зрители не просто познания за Природата, а приключенията на Човека в нея, с акцент върху грижата за нейното опазване.
И така вече 49 години! Достатъчно време за равносметка и поглед назад към излъчените повече от 2000 емисии. Тази почтена за една рубрика дълговечност е добро доказателство, че възрастта може да бъде не порок и застой, а движение напред.
Благодаря на всички слушатели, които се обадиха по телефона, за да споделят своите спомени от „Атлас” и знанията, които са придобили от него.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08