Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телевизионната легенда ”Атлас”

С това предаване се връщаме 49 години назад във времето, за да възкресим спомена за една емблематична телевизионна рубрика. Става дума, разбира се, за „АТЛАС”, в който имах удоволствието да работя няколко десетилетия, начело на който в началото на октомври 1968 година застава професор Тянко Йорданов, учен –хуманист, подпомаган от вдъхновени съратници.
Наречена основателно с ласкавото название ”Прозорец към света” рубриката бързо печели популярност, защото се придържа към няколко твърдо отстоявани принципа: значими теми, интересни гости, високо качество на предлаганите предавания, липса на снобизъм и маниерност, приспособяване към нарастващите изисквания на аудиторията. И още- знания, поднасяни интересно, без дидактика. Както и култура - на езика и изразните средства.
Замислена като рубрика, призвана да разширява едва ли не само географския кръгозор на зрителите, тя се променя през годините и като визия, и като съдържание, става по-динамична, включва в тематиката си експедициите - планински, морски и подземни, но поднася на своите зрители не просто познания за Природата, а приключенията на Човека в нея, с акцент върху грижата за нейното опазване.
И така вече 49 години! Достатъчно време за равносметка и поглед назад към излъчените повече от 2000 емисии. Тази почтена за една рубрика дълговечност е добро доказателство, че възрастта може да бъде не порок и застой, а движение напред.
Благодаря на всички слушатели, които се обадиха по телефона, за да споделят своите спомени от „Атлас” и знанията, които са придобили от него.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10