Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Петък 13 и други специални събития със CineLibri 2017

Снимка: cinelibri.com

Най-новият филм на Павел Лунгин „Дама пика“ ще има прожекция в зала „България“ в навечерието на 80-годишнината ѝ на 13 октомври. Ще присъства и големият руски режисьор. Същата вечер пак там оркестърът на Софийската филхармония ще изпълни две арии от едноименната опера на Чайковски „Дама пика“.
Две холандски гала вечери са включени в киноафиша на CineLibri 2017 – с цялостното творчество на Херман Кох, преди прожекцията на филма по книгата му „Вечерята“, както и представянето на холандската кандидатура за миналогодишните награди „Оскар“ – филма „Тонио“.
В рамките на седмицата на италианския език по света, свързана с киното, ще видим три италиански филма. Предстои и панорама, посветена на творчеството на Фолкер Шльондорф – един от най-големите съвременни германски режисьори. Той също ще бъде гост на фестивала. В партньорство с Руския културно-информационен център в София, на CineLibri 2017 ще бъде представен и нов сборник с белетристичните шедьоври на Чехов, както и три от най-добрите световни екранизации по произведенията му – „Вуйчо Ваньо“, „Палата номер 6“ и „Незавършена пиеса за механично пиано“.
Входът в Руския културно-информационен център за събитията на фестивала е свободен.
Още за програмата на CineLibri 2017, който се открива утре в София, чуйте разговор в „Артефир” с Кремена Димитрова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Янев, Маргарита Бойчева и Еленко Касалийски (отляво на дясно)

Един следобед сред вкаменения лес

В епизод 613 "Трамвай по желание" прави радиопремиера на пълнометражния документален филм "Потопът и вкаменената гора", с режисьор Еленко Касалийски и по сценарий на Маргарита Бойчева. "Потопът и вкаменената гора" е филм за уникалния в световен мащаб природен феномен Вкаменената гора, който се намира на дъното на Черно море. Това е филм за..

публикувано на 27.11.25 в 17:35

Какво са превеждали и чели българите от първата половина на XIX век

Книгата на Николай Аретов "Преводната белетристика от първата половина на ХІХ век. Развитие, връзки с оригиналната книжнина, проблеми на рецепцията" разглежда изчерпателно преводните творби в периода от възникването на новата българска литература до Кримската война (1854-1856).  Авторът се спира върху развитието на "повествователната техника,..

публикувано на 27.11.25 в 17:05

Сливенският театър представя спектакъла "Боряна" в София

Драматичният театър "Стефан Киров" - Сливен гостува в София с най-новия си спектакъл – "Боряна". Постановката по пиесата на Йордан Йовков е дело на Петър Денчев. Ролята на Боряна изпълнява актрисата Мария Манолова. "Темата за избора присъства много силно в пиесата, но тя присъства и днес -   ние не си даваме сметка, че нашият избор има..

публикувано на 27.11.25 в 16:25

Четирима художници с изложба в галерия "Стубел"

Валери Чакалов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков и Стефан Божков откриха снощи обща изложба с най-новите си творби, създадени в последните години. Валери Чакалов работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство.  Красимир Карабаджаков "притежава изключително освободено образно мислене, а експресионистичните му картини..

публикувано на 27.11.25 в 16:13

Любовта като най-голямото бедствие в "Примадони"

На 28 ноември 2025 г. Сатиричният театър "Алеко Константинов" ще представи премиерата на комедията "Примадони" от Кен Лудвиг – една от най-енергичните и забавни пиеси на съвременната американска сцена. Постановката е на режисьора Калин Сърменов, който среща зрителите с остроумния свят на Лудвиг, изпълнен с обърквания, маскировки, влюбени герои..

публикувано на 27.11.25 в 15:50