Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Константи и въображаеми светове в науката”

Епизод 3 „Ирационалните числа и пътят на Пи”

БНР Новини
Фотоколаж: Теодор Иванов

Цикълът включва пет епизода, в които разглежда как важните за математиката, физиката, програмирането, статистиката числа и понятия намират място във философията, музиката, лингвистиката, изкуството. Поставя научни и философски въпроси за това по какви начини математиката, константите и математическите модели присъстват във физическия свят.
Спорейки какво е книгата Умберто Еко и Жан Клод Кариер достигат до следния извод: „Книга са всички онези артефакти, върху които има символна история. Тя може да е както нивата пред орача, така и голото женско тяло пред печатаря на романа „Паулиска” и това е вид енциклопедичен разговор…”.  

Следващият разказ за откриването на ирационални числа, безкрайни редици, граници и приближения, разположени в логическите структури на математиката - без прилагателни, и дейността на логиката във въображението също е възможен енциклопедичен  разговор. А параболата между организираното разсъждение, подвластно на правилата и строгостта в логика на математиката и възможността на въображението да се разгърне и надхвърли тривиалното е очертана от умствената дейност на съзнанието. Диалог, в търсене на възможности как в един въображаем нематериален свят, създаден от човеците може да бъде пренесен всеки друг и това да носи на хората полезност.
Ирационален - като прилагателно е: необясним за разума, тайнствен и мистичен. Етимологично от латински irrationalis е -  неразумен, механичен. Ако търсим синоним за ирационално, можем да употребим несъизмерим. А когато говорим за ирационално число, търсеният разказ напуска традиционните представи, за да заяви, че: „Пи” не е число, а може би рецепта, тип врата на път, който няма край” в същото време „Пи” се държи като останалите числа защото „Пи” минус „Пи” е нула и това е точно дефинирано…”, но все пак, „когато го използваш, трябва да се задоволиш с това че степента на точност, зависи от това колко прецизност ти трябва…”.

В епизод 3 „Ирационални числа и пътят на Пи” търсим и връзките между обертоновете в музиката и безкрайните редици числа, задавайки въпроса: „,що се отнася до правенето и възприемането на музика - дали има някаква магия в това някаква специална поредица от числа да може да създаде музика, която е много по-добра от музика създадена от случайна поредица числа?”

Чуйте за всичко това и много повече от доц. Първанов Първанов, декан на факултета по математика и информатика към СУ „Свети Климент Охридски”, Борис Грозданов, философ към БАН с награда Мария Кюри и изследователска работа по Философия на физиката в университета в Оксфорд, Живко Петров, асистент във  факултета по математика и информатика към СУ „Свети Климент  Охридски”, Любомир Златков, лингвист в секция „Математическа лингвистика” към БАН , Живко Марев, звукорежисьор, Емилиян Гацов - Елби, артист, композитор, музикант и Бойко Амаров, консултант статистически анализи и прогнози.  

Благодарим на: Бойко Амаров, консултант статистически анализи и прогнози, за търпението и специалното отношение към този проект; Теодор Иванов, който изработи колажа на епизода, както и звуковите ефекти в него; Ангел Симитчиев (Mytrip) и Даниел Дончов (Expectations) - дуото Leaver, които предоставиха голяма част от музиката за петте епизода на цикъла „Константи и въображаеми светове в науката”.

Рисунките, формулите, уравненията и числата в колажа на епизодите са авторски изображения на участниците в цикъла „Константи и въображаеми светове в науката”. Те са получени докато събеседниците с усмивка и ентусиазъм правеха „въображаемият свят на математиката” достъпен за автора на този проект.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05